KOGSAB bizi temsil etmiyor

Bölgemizde kısa bir süre önce bazı günlük ve haftalık gazete sahiplerinin bir araya gelerek kurduğu Kocaeli Gazete Sahipleri Birliği’ne (KOGSAB) kendi meslek grubu içinden büyük tepki oluştu.
29 Temmuz 2013, Pazartesi - 23:30

Oluşum dışında kalan çok sayıda gazete ve dergi sahibi bir araya gelerek ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, “KOGSAB bütünü değil, ancak yüzde 10’luk dilimi kapsar. Bu birlik sadece oraya iştirak sağlayanların ekonomik beklentilerine cevap verir” denildi.

 
Geçtiğimiz günlerde kurulan Kocaeli Gazete Sahipleri Birliği’ne (KOGSAB) tepki oluştu. Oluşumun dışında kalan çok sayıda gazete-dergi ve ajans sahibi iftar yemeğinde bir araya gelerek KOGSAB’a tepki gösterdi.
 
Dönerci Metin Usta’da düzenlenen iftar programı ve toplantıya Hedef Gazetesi Sahibi Abbas Sır, Marmara Gazetesi Sahibi Kâşif Şahinkesen, Demokrat Gebze Gazetesi Sahibi Murat Dağdeviren, Kocaeli Öncü Gazetesi Sahibi Yüksel Ercan, Çayırova Gazetesi Sahibi Ercan Kurt, Kenthaber Gazetesi Sahibi Ergün Ün, Çayırova Haber Gazetesi Sahibi Olcay Karabağ, Marmara Hayat Dergisi Sahibi ve DHA Temsilcisi Mesut Işık, Kocaeli Gerçek Gazetesi Sahibi Murat Tosunoğlu, Şehir Vitrini Dergisi Sahibi Kamil Uzunmehmet, Yakın Takip Gazetesi Sahibi Cevat Yılmaz, Anadolu Yakası Dergisi Sahibi Özcan Geçal, İzmit Gazetesi ortaklarından Ahmet Oğuz, Gebze Yeni Sözcü Gazetesi Sahibi İrfan Yormaz, gebzeanaliz.com sahibi Mehmet Işık, gorunmezadam.com sahibi Ercan Sarıçam, gazeteciler Mustafa Dağdeviren, Yavuz Ercan, Orçun Canpek ve Büşra Kaya katıldı.
 
Oluşum içinde yer alan Ovapınar Gazetesi Sahibi Levent Kömürcü ve Bizim Darıca Gazetesi Sahibi Cüneyt Türesin ise mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadı.
 
Düzenlenen programda ortak bir açıklamaya imza atan gazete ve dergi sahipleri KOGSAB’a büyük tepki göstererek, basın sektörü içerisinde gizli bir sansür uygulaması yapılmak istendiğini ileri sürdüler.
 
Yapılan toplantıda ortak bir metne imza atarak kamuoyuna açıklama yapan katılımcılar KOGSAB’ın basın sektörün de bütünü temsil etmediğini kaydettiler.
 
10 maddeden oluşan ortak metinde şu görüşlere yer verildi:
 
1- Kocaeli Gazete Sahipleri Birliği olarak yukarıda sıraladığımız bazı gazetelerden ibarettir. Bölgemizde onlarca günlük gazete ve dergi bulunduğunu göz önünde bulundurduğunuz zaman bu rakamın bütününün yüzde 10’luk dilimini bile kapsamadığı daha iyi anlaşılacaktır. KOGSAB bölgesel bir birlik değil sayıları çok az olan haftalık ve günlük gazeteler tarafından oluşturulan küçük bir yapılanmadan ibarettir. Doğal olarak Kocaeli basınının tamamını değil, kendilerini temsil etmektedir.
 
2- Bize ulaşan bilgilere göre KOGSAB bölgemizde bulunan reklamların gazetelere dağılımını organize etmek, bunları fiyatlandırmak, reklam vermeyen başta belediyeler olmak üzere, sanayiciler, büyük ve küçük esnaf grupları, siyasiler ve siyasi partilere habersel ambargo koymak, anlaşma yapmayan kuramların haberlerini yapmayarak sansür uygulamak gibi bir iddia ve duruş sergilemektedir. Bu gazeteler dışında kalan onlarca gazete ve dergi bu duruma itiraz ettikleri, sansür uygulamasına karşı çıktıkları için bu oluşumun içinde yer almamaktadır. Dolayısıyla kendisine uygulanan sansürden şikâyetçi olan gazetelerin reklamsal beklenti ile sansür uygulaması dünyanın hiçbir yerinde görülmüş bir uygulama olmadığı gibi bu durum 3. dünya ülkeleri için bile söz konusu değildir.
 
3- Elbette oluşum içerisinde bulunan gazeteci kardeşlerimizin bir bölümünün iyi niyetinden şüphemiz yoktur. Ancak bu yapıya destek vermek demek, sansüre
 
de evet demek anlamı taşır. Onların da kısa sürede kendilerini gözden geçireceklerine olan inancımızı halen kaybetmediğimizin bilinmesini istiyoruz.
 
4- Biz basın içinde dayanışmaya, sektörün gelişmesi ve kalkınması için adımlar atılmasına, basın çalışanlarının bir çatı altında toplanmasına, yaşanılan sorunların ortadan kaldırılması için kamuoyunun aydınlatılmasına, ilgili kurum ve kuruluşların bilgilendirilmesine asla karşı değiliz. Bunun reklamsal anlaşmalar ışığında şekillendirilmesinin etik olmadığını, böyle bir baskının halkın haber alma hakkına engel olacağını, gazetelerin halkın ortak dili ve sesi olmaktan çıkartılacağını basında kartelleşmenin önümüzdeki süreçte büyük sıkıntılar getireceğini ifade ediyoruz.
 
5- Hiçbir basın kuruluşunun ve basın yapılanmasının (birlik-dernek-sendika-cemiyet) ortak karar alarak şahıs, kurum-kuruluşlarla ilgili haber yapma veya yapmama tavrı göstermesi doğru değildir. Bunun adı çıkara dayalı sansür olarak özetlenebilir.
 
6- İlgili kurum-kuruluş, siyasi parti, belediye başkanları, yöneticiler ve bölgemiz halkına biz aşağıda isimleri bulunan gazeteler, dergiler ve gazetecilerin KOGSAB içerisinde yer almadığımızı özellikle belirtmek istiyoruz. Onlarda da KOGSAB’ı Kocaeli’nin bütününü kucaklayan bir basın birliği olarak görmelerinin doğru olmadığını, bütünü asla temsil etmediklerini, bu yapının kendi çıkarlarını savunan ve koruyan PATRONLAR KULÜBÜ olarak değerlendirmelerini önemle arz ve rica ediyoruz.
 
7- Gazetelerin (BASININ) halkın müşterek sesi olduğu, herkese eşit mesafede yaklaşması gerektiği, haber yaparken her hangi bir parasal destek ve reklam beklentisi olmaması gerektiğini üstüne basa basa belirtiyoruz.
 
8- Ekonomik, teknolojik güç birliğine, bölgemizde bulunan gazetelerin ve gazete çalışanlarının hak ve hukuklarının korunmasına, haber almada yaşanan engellerin ortadan kaldırılmasına, basın çalışanlarının ve gazete sahiplerinin
 
koşullarının düzeltilmesine, basın kanununda gazeteler ve gazeteciler lehine yeni düzenlemeler yapılması için mücadeleye her zaman varız, var olmaya, hak ve hukukumuzu çıkarsal bir beklenti olmaksızın korumaya her zaman varız ve ilkesel duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz.
 
9- Yine bu ortak açıklamada imzası olan bizler, bölgemizde bulunan tüm gazetelerin, dergi ve yayın organlarının ortak bir tavrı varmış gibi anlatılmasına, KOGSAB’ın bu şekilde kamuoyunu bilgilendirmesine devam etmesi halinde bağımsız yargıya başvuru yaparak ilgili kurumdan ve bu kurumu yönettiğini iddia edenlerden şikâyetçi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
 
10- Herkes görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahiptir. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz. Bu özgürlükler maddi bir beklenti veya dayanağa göre koşullandırılamaz. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Dolayısıyla; halkın haber alma özgürlüğü, halkın aydınlanması açısından en önemli kavramlardan biridir. Dürüst ve ilkeli habercilik gerektirir. Bir de basın özgürlüğü olduğunda tamamlanmış olur. Biz ilkelerimizden asla taviz vermeyerek bölgeye hizmetimizi sürdüreceğiz.

Etiketler: KOGSAB   gebze   basın   kuruluş   medya   patron  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki