KOCKİD’den okullara güvenlik çağrısı

KOCKİD’den okullara güvenlik çağrısı
01 Mart 2016, Salı - 12:51

Kocaeli Kantin İşletmecileri Derneği (KOCKİD) Başkanı Ali Can Kazgan, Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü talimatı ile okul saatleri içerisinde ve öğle saatlerinde kapalı olması gereken okul dış kapılarının açık bırakılması ve okul idaresinin güvenlik önlemlerini yerine getirmemesi ile alakalı basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Kantin İşletmecileri Derneği (KOCKİD) Başkanı Ali Can Kazgan, Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü talimatı ile okul saatleri içerisinde ve öğle saatlerinde kapalı olması gereken okul dış kapılarının açık bırakılmasını eleştirdi. Kazgan, okul idarelerinin güvenlik önlemlerini yerine getirmemesine dikkat çekerek, bu konuyla ilgili görümlerini aktardı.

Körfez’de bulunan Petkim Ortaokulu önünde basın açıklaması yapan KOCKİD Başkanı Ali Can Kazgan, öğrencilerin öğle paydosunda çok rahat biçimde okul binası dışına çıkmalarına da işaret etti, “Öğle yemeğini evlerinde yeme konusunda izni olanların dışında, okul binası dışına kimsenin çıkmaması gerek. Ancak, bu kurala ne öğrenciler, ne de okul yöneticileri uyuyor. Bu konuda bir güvenlik bile yok” dedi.
OKULLARDA GÜVENLİK BİLE YOK

Okul kapılarının açık bırakılması ve öğrencilerin okul dışına çıkmasıyla birçok riskle karşı karıya kalındığını da belirten KOCKİD Başkanı Ali Can Yazgan, “Bunlara örnek olarak taciz, hap satışı ve dışarıdan kontrolü yapılmamış gıda tüketiminden dolayı zehirlenmeleri gösterebiliriz. Çoğu okulda, şuan bulunduğumuz okul gibi güvenlik bile bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Okul kantinleri ihaleye verilirken öğrenci sayısının dikkate alındığını, ihaleye giren kişi de hesabını bunun üzerinden yaptığını hatırlatan Ali Can Yazgan, “Ancak, denetimsizlik nedeniyle bu öğrencilerin çoğu okulda kalmıyor. Bizim derdimiz yalnızca kantinler değil, önemli olan çocukların sağlığı ve güvenliğidir. Okul aile birlikleri de son dönemde okulları ticarethaneye çevirmeye çalışıyor. Kermesler ve yerli malı ürünleri hariç, sağlığa uygun olmayan her ürün satılıyor. Biz KOCKİD olarak Yerli Malı Haftasının ana sponsoru olmaya hazırız. ” dedi. 

500 KANTİNCİYE HİJYEN EĞİTİMİ

Ali Can Kazgan, “Kocaeli’de 900’ün üzerinde kantin bulunmaktadır. Bu kantinlerden yaklaşık 20 bin insan ekmek yemektedir. Kantin işletmecilerinin de ödedikleri kira ile okulların birçok gideri karşılanıyor. Kantinlerimiz birçok kurum ve kuruluş tarafından denetlenmektedir. Dernek bünyemizde 500 üyemize hijyen eğitimleri de verilmektedir. Bu konuda duyarlı olan Kocaeli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’ndan çocuklarımız için gerekli talimatları vermesini arz ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki