Kocaeli'ye geldi!

23 Ağustos 2015, Pazar - 13:16

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kocaeli'de yaptığı konuşmada, "Islah adı altında dehşet ifsat sahnelerine şahit olduk şu kısacık ömürlerimizde. 1980'lerden bugüne İslam coğrafyasında 13 milyon insan katledildi" dedi.

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "40 yıldır bu milletin eli kalem tutacak çocuklarını, bu milletin ilim tahsil edecek çocuklarını dağlara kaçırıp, onları eşkıyaya dönüştüren, onları kardeş katili yapanlar da onlara, 'biz size özgürlük getireceğiz, biz ıslah etmek için bunları yapıyoruz' diyorlar, öyle zannediyorlar" dedi. Görmez, Başiskele ilçesinde yapımı tamamlanan Karaosmanoğlu Hafız Muharrem Camisi'nin açılış törenine katıldı.  Görmez, burada yaptığı konuşmada, milletçe hüzünlü günler geçirdiklerini belirterek, ebediyete intikal eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.  Görmez, "Bütün acılara rağmen kardeşlikte ısrar eden, birlik ve beraberlikten asla taviz vermeyen milletimizin başı sağ olsun. Yüce Rabbim bir an önce bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne birlikte inşa ettiğimiz bu vatanda ebediyen kardeşçe yaşamayı bizlere nasip eylesin" diye konuştu.

Bir ayette "Allah sizi yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi" diye buyurduğuna dikkati çeken Görmez, "Bugün insanlığın yaşadığı en büyük sorun, insanlık imar etmiyor ifsat ediyor. İnsanlık tahrip ediyor. Yeryüzünü imar etme göreviyle görevlendirilen insanlar, yer yüzünü ifsat ediyor" ifadelerini kullandı.  Görmez, Bakara Suresi'nin daha ilk sayfalarında Allah'ın "Yeryüzünü ifsat eden insanlar, ıslah adı altında yaparlar" ikazında bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelin yer yüzünü ifsat etmeyin dediğiniz zaman 'biz ıslah ediyoruz' derler. Islah adı altında dehşet ifsat sahnelerine şahit olduk şu kısacık ömürlerimizde. 1980'lerden bugüne İslam coğrafyasında 13 milyon insan katledildi. Afganistan'a gelenler 'ıslah ediyoruz' diye geldiler. Irak'a gelenler 'ıslah etmeye geldik' dediler, 'barış getireceğiz' dediler, 'sizi zorbalardan kurtaracağız' dediler. Rabbimiz ayetin devamında bütün Müslümanlara şöyle hitap ediyor, 'Asıl gerçek müfsit ve bozguncular onlardır.' Gerçek müfsit ve bozguncular, ıslah adı altında yeryüzünü ifsat edenlerdir. 40 yıldır bu milletin eli kalem tutacak çocuklarını, bu milletin ilim tahsil edecek çocuklarını dağlara kaçırıp, onları eşkıyaya dönüştüren, onları kardeş katili yapanlar da onlara 'biz size özgürlük getireceğiz, biz ıslah etmek için bunları yapıyoruz' diyorlar, öyle zannediyorlar. Onun için yüce Rabbimiz 'sizi ben topraktan yarattım, yerden yarattım ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedim' buyuruyor." 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki