Kocaelililer deniz suyu içecek

09 Aralık 2014, Salı - 15:11

 

Doğal kaynakların tükenmesi farklı projeleri gündeme getiriyor. İSU, körfeze büyük bir tesis kurarak denizden içmesuyu elde etmeyi planlıyor. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, proje ile ilgili “Uzun vadeli bir proje, stratejik planımıza aldık” dedi.

Geçtiğimiz kış aylarında yeterli miktarda yağış alamayan ilimiz ve çevre iller, yaz aylarında kuraklık tehlikesi yaşamış; İSU Genel Müdürlüğü de çareyi Sapanca Gölü’nden su çekmekte ve su kuyuları açmakta bulmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin en başarılı iştiraklerinden olan İSU Genel Müdürlüğü, aldığı önlemlerle Kocaelilileri susuz bırakmadı. İSU, yaşanan bu sıkıntının ardından işi şansa bırakmamak için gözünü denize dikti. Marmara ve Karadeniz’e kıyısı olan Kocaeli’nin bu özelliğinden faydalanmak isteyen İSU, akıllara durgunluk veren bir projeye imza atacak. İSU, 2015-2019 Stratejik Planı’na son çare olarak ‘deniz suyunu arıtarak içme suyu elde etme’ projesini de ekledi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, bu projenin maliyetli olduğunu hatırlatarak, projeyi uzun vadede gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.


2015-2010 STRATEJİK PLAN
Yüksek kar hırsı nedeniyle çevrenin kirletilmesi doğal kaynakların giderek tükenmesine yol açıyor. İçme suyu olarak kullanılabilen dünyanın nadir tatlı su kaynaklarından olan Sakarya Gölü’nün kurumaya yüz tutması, ilimize de yansıyan en büyük sorun oldu. Çevrenin kötü kullanılmasının yarattığı sorunlar üzerine ise natif yöntemler aranıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU Genel Müdürlüğü de kenttin içme suyu problemini çözmek için proje geliştirdi. İSU körfeze büyük bir tesis kurarak deniz suyunu içme suyuna çevirmeyi planlıyor. İSU, 2015-2019 Stratejik Planı’nda kurulması planlanan tesise resmen yer verdi. Stratejik Planın 59’uncu sayfasında yer alan projenin hedefi, “Deniz suyunu arıtmak suretiyle içme suyu üzerindeki tüketim baskısını azaltmak” sözleriyle anlatıldı.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki