Kocaeli’de bu yıl 7 bin ton fındık bekleniyor

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) 2015 ürünü fındık rekolte tahminini açıkladı. Bu yıl ülke genelinde kabuklu fındık rekoltesinin 733 bin 246 ton, Kocaeli’de ise 7 bin 109 ton olması bekleniyor.
25 Temmuz 2015, Cumartesi - 23:36

Fındık rekolte tahminlerinin her yıl bu aylarda gündemin önemli maddelerinden birisini teşkil ettiğini kaydeden FTG ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkam Edip Sevinç, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkam Ali Haydar Gören ile birlikte yaptığı açıklamada, "FTG tarafından yaklaşık 6 yıldan bu yana yaptırılan rekolte tahmininin; artık yurtdışındaki sanayiciler tarafından da baz alınan rekolte niteliğini kazanmıştır. Bu yıl fındık üreten illerdeki seçilmiş bahçelerde, hava şartlarındaki değişiklikler nedeniyle 5 kez incelemelerde bulunan FTG Rekolte Tahmin Komitesi'nin çalışmalarına göre, Doğu Karadeniz illerinde 508 bin 288, Batı Karadeniz illerinde ise 224bin 958 olmak üzere tahmini rekolte 733 bin 246 ton. Bu tahmin, çalışmaların sonuçlandığı 20 Temmuz tarihinden sonra %10 daha dökülme olacağı varsayımıyla hesap edilen bir tahmindir" dedi.

İlimizde fındık üretiminin ağırlık olduğu Kandıra ve Değirmendere de fındık toplanması yavaş yavaş başladı. Yeni ürün fındıklar tezgahlarda satılmaya başlanırken bu yıl Kocaeli’de fındık üretiminin 7 bin 109 ton olması bekleniyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki