Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açtı

Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açtı
15 Mayıs 2016, Pazar - 11:24

Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açtı

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 8. kez kapılarını açtı. Açılışa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, bu yılın onur konuğu olan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün sahibi Dr. Mehmet Genç katıldı. Açılış töreni öncesinde Bilgievleri'nin küçük yazarları protokol üyelerine yazdıkları kitabı hediye etti. 8. Kocaeli Kitap Fuarı, 14-22 Mayıs tarihlerinde 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak.

FUARIN ONUR KONUĞU DR. GENÇ

Kapılarını açtığı andan itibaren kitapseverlerden yoğun ilgi gören 8. Kocaeli Kitap Fuarı'nın açılışında ilk olarak söz alan onur konuğu Genç, burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye'de okuma alışkanlığının artması gerektiğine işaret eden Genç, Kocaeli Kitap Fuarı'nın buna çok önemli bir destek vereceğini sözlerine ekledi. Konuşmasının ardından Başkan Karaosmanoğlu tarafından fuarın onur konuğu Genç'e edebiyat dünyamıza olan katkılarından dolayı özel olarak hazırlanan bir anı plaketi takdim edildi.

BAŞKAN: DAHA ÇOK KİTAP OKUMALIYIZ

Kitabın medeniyetimizin enerji kaynağı olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ''Adem babaya bile Allah bir kitap verdi. İnsanoğlunun beşikten mezara kitaba ihtiyacı var. Biz Müslümanlar için kitapların anası Kur'an-ı Kerim'dir. Daha çok okumamız gerekiyor. Burada gördüğüm tablodan çok mutluyum. Geçtiğimiz günlerde İzmit'te asırlık çınar ağaçları kitap açtı. Ben orada kitaba olan aşk; çınara kitap açtırdı dedim. Anneler, babalar, dedeler ve nineler; herkes kitap okumalı. Ben de okuyorum. Haftada iki gün iki saat boyunca gençlerle bir okuma etkinliğine katılıyorum, bundan büyük zevk duyuyorum'' dedi.

VALİ: KİTAP FUARI DÖNÜŞÜMÜN KİLOMETRE TAŞIDIR

Bir toplumun gelişmesini sadece maddi eserlerle görmenin en büyük yanlış olduğu değerlendirmesinde bulunarak konuşmasına başlayan Vali Güzeloğlu, ''İnsanlık tarihinde değerleri inşa edenler bugün hayatta ve güçlü olanlardır. Kültür de bu anlamda üzerinde durulması gereken bir değerdir. Bu yıl 8.'si düzenlenen bu kitap fuarı bir dönüşümün gelecek hedefleri açısından önemli bir kilometre taşıdır. Bu nedenle Başkan Karaosmanoğlu ve ekibini böyle bir fuarı her yıl artan bir heyecanla düzenledikleri için kutluyorum. Her rengin, her düşüncenin olduğu bütün yayınevlerini katılımları dolayısıyla kutluyorum'' ifadesini kullandı.

BAKAN IŞIK: KOCAELİ KİTAP FUARI, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

Son olarak söz alan Bakan Işık, bu yıl 8.'si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı'nı Türkiye'nİn en büyük kitap fuarı olarak niteledi. Bakan Işık, ''Kitap Fuarı bu şehrin kitaba olan sevdasının göstergesidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir çok alanda Türkiye'ye örnek olan bir belediyedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da dün düzenlenen açılış bayramında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Büyün kalbimle söylüyorum ki; Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleri içindeki en ayrıcalıklı olanı bu kitap fuarıdır. Kocaeli, bilim ve teknolojinin de başkenti olsun diye çalışıyoruz. Bu etkinlik Kocaeli'ni kültürün merkezi yapıyor. Bu faaliyetle Başkan Karaosmanoğlu, şehre yeni dostlar kazandırıyor. Mehmet Genç hoca burada, Bekir Karlığa hoca burada. Yeni bir kitap yeni bir dosttur. Başta Başkan Karaosmanoğlu ve ekibini tebrik ediyorum'' şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından fuarın açılış kurdelesi kesildi ve stantlar gezildi. Bakan Işık ile protokol üyeleri, Medeniyetler İttifakı Sempozyumu kapsamında hazırlanan serginin de açılış kurdelesini kesti.

270 YAZAR, 380 YAYINEVİ, 48 SAHAF, 67 STK

Geçen yıl 664 bin 476 kitapseverin ziyaret ettiği Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı'nda bu yıl yerli ve yabancı 270 yazar; 500'ün üzerinde söyleşi ve panelde okurlarıyla buluşacak. 380 yayınevi, 48 sahaf, 67 STK'nın yer alacağı stantlarda 15 bin yazarın elinden çıkan 1 milyon kitap;

okur severleri bekliyor. Yerli ve yabancı akademisyen, araştırmacı ve yazarların katılımıyla başlayan Medeniyetler İttifakı Sempozyumu'na ev sahipliği yapan Kocaeli Kitap Fuarı, böylece 8. yılından itibaren Kocaeli ve Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir mahiyet kazandı.

TÜRK DÜNYASINDAN GENİŞ KATILIM

Ayrıca fuarda Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)'yle gerçekleştirecek projeyle, Türkî Cumhuriyetlerin ülke stantları yer alacak ve yayınlarını fuar süresince sergileyecekler. Başkanlığını iki yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun üstlendiği TDBB'nin organizasyon alanında Azerbaycan, KKTC, Bosna Hersek ve Kırgızistan'ın stantları yer alacak. Fuarda ayrıca Büyükşehir, Kocaeli  Kent Konseyi, KOTO, KOÜ, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, DÖSİM, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Kartepe, İzmit, Körfez, Çayırova ve Darıca belediyeleri stant açacak.

ÇOCUKLAR HAYALLERİNİ BU KİTAPTA YAZDI

Büyükşehir'in eğitime verdiği en önemli desteklerden biri olan Bilgievleri'nde okuyan çocuklar, hayallerini tek bir kitapta topladı. Çocuk kitapları yazarı Hilal Acar önderliğinde Kasım 2015'ten bu yana İzmit bölgesindeki Akcakoca, Maria Anne ve Serdar Bilgievleri'nden öğrencilere özel Yazarlık Kulübü etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik sonunda 22 öğrenci; kendi hayal güçleriyle oluşturdukları masalları kaleme aldı.  Bu masallar, ''Bi'dünya hayal'' ismiyle kitaplaştırıldı. 15 Mayıs Pazar günü 16.00'da gerçekleşecek masal kitabı lansmanında kitapta masalı bulunan 22 öğrenci, yazar Hilal Acar ve masal kitabına taltif yazan 6 çocuk yazarı da hazır bulunacak.

ÖDÜLLÜ KILAVUZ MODELİ DE KİTAP FUARINDA!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 7'den 27'ye eğitim anlayışlıyla Kocaeli gençliğinin yanında yer aldığı Kocaeli Kılavuz Gençlik Modeli de, 8. Kocaeli Kitap Fuarı'nda yerini alıyor.  AK Parti Yerel Yönetimler Sempozyumu kapsamında düzenlenen ''Gençlik ve Belediye'' temalı yarışmada birinciliğe layık görülen Kocaeli Kılavuz Modeli; Ücretsiz Spor Okulları, Bilgievleri, Akademi Lise, Akademi Üniversite, Uluslararası Öğrenciler ve Gençlik Kampları''ndan oluşuyor. Fuar alanında oluşturulacak ''Kılavuz Gençlik Avlusu''nda 9 gün boyunca söyleşi, panel, şov ve Uluslararası Öğrencilerin ülke gösterileri yer alacak. Ayrıca muhabirliğe soyunacak olan uluslararası öğrenciler, fuara katılan vatandaşlarla halk röportajları yapacak. 

KENTİN DİNAMİKLERİYLE BİRLİKTE

Kocaeli'nin kültür ve sanat hayatına katkı sunmak için çalışan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; bu yıl 8.'sini düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı ile okuyan, okuduğunu anlayan ve dünyayla entegre olan yeni bir nesil yetişmesi için her kesimden ve her görüşten yazarı okur severlerle buluşturuyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ile Büyükşehir'in tüm birimlerinin yanı sıra kent dinamiklerinin katkılarıyla hayata geçirdiği 8. Kocaeli Kitap Fuarı; ziyaretçi sayısı, etkinlik zenginliği, yayınevleri, sahaflar ve destek veren STK'larla bu yıl da zirvedeki yerini korumakta kararlı gözüküyor. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki