Kocaeli, kadına yönelik şiddette önde

21 Ocak 2016, Perşembe - 13:06

Kocaeli Kadın Platformu üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasında, kadına yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar, kadın cinayeti oranının en yüksek olduğu ilin Kocaeli olduğunu belirtildi.

Kocaeli Kadın Platformu üyeleri dün Yürüyüş Yolu Belediye İş Hanı önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan SES Dönem Sözcüsü Leyla Sakın, kadına yönelik taciz, tecavüz, cinsel istismar, kadın cinayeti oranının en yüksek olduğu ilin Kocaeli olduğunu belirterek, “2015'te erkekler tarafından en az 278 kadın öldürüldü, 133 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi, 370 kadın yaralandı, 208 kadın ise tacize uğradı. Sadece Aralık ayında 19 kadın öldürüldü, 27 kadına şiddet uygulandı, 11 kadın ve kız çocuğu cinsel istismar, tacize ve sömürüye maruz bırakıldı” dedi.

10 GÜNDE 3 OLAY

Kocaeli'de 10 gün içinde 3 olay yaşandığını belirten Leyla Sakın,  erkek-devlet şiddetinin AKP iktidarının yıllardır yürüttüğü kadın düşmanı politikaların bir sonucu olduğunu söyledi. Sakın, “Kadın bedenini kürtaj yasaklarıyla, çocuk sayılarıyla denetlenmeye çalışan, kadın emeğini değersizleştiren, kadın yaşamını hiçe sayan AKP iktidarı ağzını her açtığında yeni bir kadının şiddete uğramasına sebep olmaktadır. Hayatlarımızı çevreleyen gerici politikaların Diyanet'in fetvalarıyla yaşamımızı şekillendirmesine izin vermeyeceğiz. Kadına şiddete, tecavüze ve her türlü baskıya karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki