Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi açıldı

02 Aralık 2015, Çarşamba - 12:57

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren dini yüksek ihtisas merkezlerinin 9’uncusu Kocaeli’de hizmete girdi. Eğitim-öğretime başlayacak olan merkezde 8 ülkeden 50 öğrenci, 3 yıl eğitim görecek.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren dini yüksek ihtisas merkezlerinin 9’uncusu Kocaeli’de hizmete girdi. Başiskele Yuvacık Paşadağı Mahallesi’nde daha önce deprem konutları olarak kullanılan Irak Konutları, Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi’ne dönüştü. Merkezin il eğitim-öğretim ve açılış programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Sakarya İl Müftüsü, İlyas Serenli, İl Müftü Yardımcısı İlyas Öztel, Başiskele İlçe Müftüsü Abdulsamet Erkul, Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Sönmezoğlu, ilçe müftüleri ve merkezin talebeleri katıldı. İlerleyen aylarda merkeze Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 katlı eğitim kampüsü yapılacak. 10 blok 10 dairelik merkezde 2 adet sınıf, 1 konferans salonu, 1 adet sosyal tesis, 1 adet yurt binasından oluşan merkezde 8 farklı ülkeden 50 öğrenci 3 yıl boyunca eğitim alacak.

ALİMLER YETİŞTİRİLECEK
Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin Müdürlüğünü İl eski Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu üstlenirken Diyanet İşleri’nden ataması yapılan üç eğitmen(Mehmet Musa Şirin, Halil İbrahim Dural ve Suriyeli bir eğitmen) görev yapacak. Eğitim görecek öğrencilerin hem devlet memuru hem de 4 yıllık ilahiyat fakültesi mezunu olması gerekiyor. Arapça ve Türkçe eğitimin verileceği merkezin ilk öğrencileri Türkiye’nin çeşitli illeri başta olmak üzere Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Dağıstan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan’dan geldi. Vaiz ve müftü yetiştirilecek olan merkezin asıl amacı ise islamı en iyi şekilde yaşayarak anlatabilecek alimler yetiştirmek.

EKSİĞİMİZ KALMADI
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren merkezin müdürü Mehmet Sönmezoğlu, “Bu mutlu ve özel günde hepiniz aramıza hoş geldiniz. Sayın valimizin ilimize atanmalarından sonra il müftülüğümüzü ziyaretleri sırasında ihtisas ve eğitim merkezimizin olmadığını ifade ettik. Valimiz hemen talimat verdi ve bizlere bu eğitim yuvasının açılmasında öncü oldu. Kendileri bizlere 10 blok bir sosyal tesisi tahsis ettiler. Gerek sosyal tesislerde gerekte öğrencilerimizin ikamet ettiği yerlerde eğitime hazır bir hale getirdiler. Sayın valimize ve büyükşehir belediye başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Kuran hizmeti ile ilgili ne istediysek yaptılar. Binalarımız 2002 yılında yapılmış, burası çok bakımsız bir haldeydi. Öğrencimiz bu ortamdan çok memnun. Öğrencilerimiz 8 farklı ülkeden geldi. Herhangi bir eksiğimiz kalmadı. Kocaeli yeni bir ihtisas merkezi kazandı.

ASHAB-I SUFFE VURGUSU
Sönmezoğlu’nun ardından konuşan Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, “ bugün ülkemizde 9’uncu güneş doğuyor. İlk İstanbul Haseki’de doğan bu güneş en son İzmir ve Diyarbakır’da doğmuştu. Burada Ashab-ı Suffe’nin öğrencileri yetişecek inşallah. Bu millet büyük bir fetret devri yaşadı. Yüksek İslam Enstitüleri ile geliştirilmeye çalışıldı. Haseki Eğitim Merkezi kurulduktan sonra Osmanlı medreselerinde okutulmuş olan o eserler tekrardan gün yüzüne çıktı. Nice hocalarımız Haseki’den yetişti. İ nşallah 1o’uncu merkezimi de açacağız.

ALİM YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ
İ merkezlerimizde 30 aylık bir eğitim veriyoruz. Bazen de 36 ayı bulabiliyor. İlahiyat fakültelerini bitirenler 3 yıllık eğitim için sınavımıza giriyor ve 440 kişi seçip 220 kişiye düşürüyoruz. Arapça’ya büyük önem veriyoruz. Bu eğitimin ardından 6 alandan oluşan derslerimiz var. Toplam 3 bin küsür kredi saatlik eğitim veriyoruz. Amacımız, merkezlerimizde alim yetiştirmektir. Bir eğitmen olarak en mutlu olduğum günleri yaşıyorum” şeklinde konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki