Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Salonu’nda düzenlenen “Görün Bizi” panelinde konuşan Vali Hüseyin Aksoy, 2018 yılı verilen göre Kocaeli’nin erken evlendirilen kız çocukları sıralamasında 72. sırada yer aldığını söyledi

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) erken yaşta evlendirilen kız çocuklarına yönelik başlattı toplumsal sorumluluk projesi “Görün Bizi”, Kocaeli Valiliği himayesinde Kocaeli Barosu, Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Salonu’nda düzenlenen özel bir panel ile başladı. Panele, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir Gültekin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Nilay Coşgun, Aile, Çalışmalar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, soroptimist  kulüpleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

 

GELECEĞİ OLMAZ

Panel öncesi konuşan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, “Kamu yararına çalışan bir dernek statüsü içindedir. Diğer dernek ve STK’larla birlikte çalışmakta. Kız çocukları için projeler üretmektedir. TÜİK verilerine bakıldığında rakamlar gerçekten ürkütücü. Ağrı, Muş ve Bitlis illerinde çocuk yaşta evlilik en fazla yapıldığı illerdir. Çocukluğu olmayanın gençliği de geleceği de olmaz” dedi.

 

BÜYÜK BAŞARIDIR

Sözlerini sürdüren Kavuncu  “Gelecek hayali kurmalarına izin verilmeyen erken yaşta evlendirilen çocuklar fiziksel ve sosyal açıdan düzetilmesi zor yaralar almaktadır. Kocaeli’nde erken yaşta evlendirilen kız çocukları sıralamasına baktığımızda 72. Sıraya gerilemiştir. Bu büyük başarıdır. Bu konuda Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’a teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

 

RUHSAL BOZUKLUKLAR

Kavuncu’nun ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy  ise yaptığı konuşmada “Bir insan hakkı ihlali olan 18 yaş altı evlilik, çocukların psikolojik ve ruhsal sağlığında bozulmalar yaratmaktadır. UNİCEF’ın 2016 raporuna göre 2030 yılına gelindiğinde 750 milyon çocuğun erken yaşta evlendirileceği görülmektedir. Ülkemize baktığımızda 2016 yılında erken evlilik Türkiye ortalaması 5.2 iken Kocaeli’nde 2.9 oranındadır” dedi.

 

72’İNCİ SIRADA

“2016 yılında Kocaeli, erken evlilikte Türkiye genelinde 68. Sırada yer almıştır. 2018 verilene göre ise Kocaeli’nde 16-17 yaş arasında evlenen kız çocuğu sayısı 213’dür” diyerek sözlerini sürdüren Aksoy   “2018 yılı verilen göre Kocaeli, erken evlendirilen kız çocukları sıralamasında 72. sırada yer almaktadır. Erken gebelik sıralaması olarak Gebze, İzmit, Dilovası, Körfez ve Gölcük ilçeleri öne çıkmaktadır” dedi.

 

SANATÇI GÖKSEL’DEN PROJEYE DESTEK

Projeye destek veren sanatçı Göksel de programda hazır bulundu. Görün Bizi Projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Göksel, “Ne zaman kız çocuklarının zorla ya da erken evlendirilmesine tanık olsam sarsılıyorum. Onları koruyamadığımızı düşünerek kalbim acıyor. Bu nedenle de konuya destek vermeyi çok istedim. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nu böylesi çok hassas bir konuda farkındalık yaratacak bir projeye başladıkları için tebrik ediyorum. Bu farkındalığın ve uygulamaların toplumun en küçük birimi ailelere kadar inmesi, toplumsal bilincin artması bizim için çok değerli” dedi.

 

DİĞER ŞEHİRLERDE UYGULANMASI AMAÇLANIYOR

Program, Soroptimist kadınların proje logosu basılı özel duvaklarla “Görün Bizi Manifestosu’nun okunmasıyla son bulurken, proje Kocaeli’de ebeveyn ve yetişkinlere yönelik gerçekleştirilecek bilinçlendirme eğitimleri ile devam edecek. Projenin ilk etabı sonrasında Adana, Ankara, Antakya, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun olmak üzere Türkiye’nin diğer şehirlerinde de uygulanması amaçlanıyor