Kocaeli Cezaevi'nde Avukat görüş odalarının ses geçirdiği iddiası

02 Aralık 2014, Salı - 09:52

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kocaeli İnfaz Hakimliği'nin keşif tutanağının, Kocaeli 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde, görüş mahallerindeki konuşmaların, yanındaki görüş kabinlerinden ve koridordan rahatlıkla anlaşıldığını kayıt altına aldığını bildirdi.

 

MAHKUMLAR HAKLI ÇIKTI

Ağbaba, yaptığı açıklamada, avukat-müvekkil görüşmelerinin mahremiyetinin ihlal edildiği iddialarıyla gündeme gelen Kocaeli 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde, İnfaz Hakimliği'nin yaptığı keşfin, mahkum ve avukatları haklı çıkardığını belirtti. "Keşif tutanağının, görüş mahallerindeki konuşmaların, yanındaki görüş kabinlerinden ve koridordan rahatlıkla anlaşıldığını kayıt altına aldığını" aktaran Ağbaba, "Bana gönderilen mektuba iliştirilen keşif tutanağına göre, görüş bölmelerinin diğer görüş bölmelerinden görülebildiği kayıt altına alınmış. Bakan Bozdağ, mahkumların bu yöndeki itirazlarını gündeme getiren partimizin milletvekillerinin soru önergelerine verdiği yanıtta, konuşulanların duyulmadığını öne sürmüştü. Yalan söylediği ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

 

AVUKAT ODALARI ÇOK KÖTÜ

Kabinlerin ses geçirdiği bu tutanakla da sabitken, aynı yerde avukat görüşü yaptırılmaya devam edildiğinin aktarıldığını dile getiren Ağbaba, "İnfaz Hakimliği'nin keşif tutanağına rağmen bu uygulamanın devam ettirilmesi açıkça insan hakkı ihlalidir" görüşünü savundu. Ağbaba, "Gelen bu iki mektubun dışında avukat görüş odalarındaki fiziki uygunsuzluğun diğer tüm cezaevlerinde de bulunduğunu da biliyorum. Adalet Bakanını konuyu dikkatle incelemesi ve sorunun giderilmesi noktasında derhal gerekli çalışmaların yapılması noktasında göreve çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki