Anadolu’nun özünü ve zenginliğini oluşturan yerel tohumların sistemli ve bilinçli bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan “Ata Tohumu Projesi” kapsamında Kocaeli etabı olan “Sandıktan Toprağa Ata Tohum” projesi tanıtımı Kocaeli Ticaret Odasında yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
ATA TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞACAK
Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu öncülüğünde başlatılan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Ticaret Odası ortaklığında yürütülecek olan “Sandıktan Toprağa Ata Tohum” projesinin Kocaeli tanıtım toplantısı Kocaeli Ticaret Odasında yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
“Sandıktan Toprağa Ata Tohum” Programına, İstanbul Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı M. Belma Satır, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünme Çankırı, Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek, Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Vali Vekili Suat Yıldız, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammet Hasan Aslan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Belediye Başkanları, Ak Parti İlçe Başkanları, STK Temsilcileri ve Kadın çiftçiler katıldı.
ASLAN; “MİLLİ TARIMI DESTEKLİYORUZ, YERLİ TOHUM KULLANIMINI TEŞVİK EDİYORUZ”
Projenin ortaklarından Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, “Günümüzde en çok tartışılan konuların başında kuşkusuz “beslenme” geliyor. Şöyle ki, her şeyin başı dediğimiz “sağlık” için temel koşul hepimizin bildiği gibi dengeli ve yeterli beslenme.” dedi ve ardından yönelttiği “Peki, sağlıklı beslenip beslenemediğimizi nasıl anlayacağız? Yediğimiz ürünlerin kontrolünü nasıl sağlayacağız? “ sorusuna “Kendimiz üreterek! “ cevabını verdi. Bu açıdan, Ata Tohumu Projesinin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Rektör M. Hasan Aslan, bu projeyi aynı zamanda geçmişten geleceğe kültür aktarımı olarak değerlendirmemiz gerektiğini de belirtti.
Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan konuşmasının devamında, “Üniversite olarak, üretimde toplumsal faydayı önemsiyoruz. Söz konusu insan sağlığıysa, bu fayda bizim için daha da önemli hale geliyor. Ne yediğimizi bilmek, sofralarımıza neyin nereden geldiğini bilmek istiyorsak kaynağı kontrol etmek zorundayız. Kaynak biz olursak eğer kontrolü daha kolay sağlarız. Öyleyse bize düşen, ülke olarak sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmek, üretmek, üretmek ve üretmek…” sözleriyle tamamladı.
BÜYÜKAKIN; “YERLİ TOHUMLAR TOPLANIYOR, YEM VE GÜBRE DESTEĞİ SÜRÜYOR”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü ziraat mühendisleri tarafından yapılan çalışmalar ile Kocaeli’nde unutulan meyveciliğin şehre yeniden kazandırıldığını aktaran Tahir Büyükakın, konuşmasına şöyle devam etti. “Çeşitli nedenlerden dolayı kaybolan ve unutulmaya yüz tutmuş meyvelerin tohumlarına ulaşıldı. Daha önce Kocaeli’nde yetişen meyve çeşitlerinden Abdullah kirazı, Bahri bey armudu, Demirci armudu, Deveci armudu, Çavuş üzümü, Ferik elması, Hacı Halil kestanesi, Samanlı zeytini, Kınalı yapıncak, Pirinç elması ve Osmanlı çileği gibi meyvelerin üretim miktarları artırılıp çeşitlilik sağlandı.”
Ayrıca verilen destek ile birlikte çevreci ve sürdürülebilir tarımın arttırılması, bio çeşitliliğin devamı ve sağlıklı yetiştiriciliğin arttırılmasının sağlandığını söyleyen Büyükakın, Her yönü ile ele alındığında yerli tohum kullanım miktarının artışı ülke ekonomisine katkı sağlaması büyük önem taşıdığını aktardı.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasının devamında, Kocaeli’nde mısır, ayçiçeği (kıncıllı), kabak (cebeci), domates (sakarin-Eskişehir, inebeyli), biber (kandıra), patlıcan (çalköy) gibi sebze türlerinin yerli tohumları toplanarak çoğaltıldığını, 12 köyde 50 dekar alana ata tohumları ekilerek elde edilen 24 bin fide dikildiğini paylaştı.
Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasının devamın da; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, çiftçilere yönelik tohum ve yem bitkisi desteğini sürdürüldüğünü, Hayvancılığın en önemli giderlerinden olan kaba yem ihtiyacını karşılamak amacı ile yem bitkisi yetiştiriciliğini destekleyerek, 2019 ilkbahar Yem Bitkisi Tohumu Destekleme Projesi kapsamında yüzde 50 hibeli yerli yem bitkisi tohumu dağıtıldığını aktardı.”

ÜNLÜ ŞEF EBRU BAYBARA HAYAT HİKÂYESİNİ ANLATTI
Programa Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun daveti üzerine katılan Şef Ebru Baybara Demir, hayat hikâyesini salondaki dinleyicilerle paylaştı. Mardin – Şanlıurfa – Gaziantep bölgelerinde Ata Tohum araştırmalarında bulunan Baybara, Uzun emek ve uğraşlar sonrasında üretimine başladığı ürünlerin çoğaltılması ve ilerleyen yıllara aktarılması yönünde çalışmaları başarıyla yürütüyor.
SATIR; “Paylaşmak kazançtır.”
TBMM Dilekçe Komisyon Başkanı Belma Satır, çalışmalarını yürüttüğü “gıda bankacılığı” projesinin israfın önlenmesini temel aldığını, üretim sürecindeki artan gıdaların aracı gıda bankalarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını kapsadığını anlattı. Satır konuşmasında; “Amaç gıda bankacılığı uygulamasının tanıtılarak, yaygınlaştırılmasını sağlamak. Bunun neticesinde hem israfı önleyeceğiz, hem de ihtiyaç sahiplerine destek sağlamış olacağız” dedi.
ÇANKIRI; “Mutfakta Umut Var”
Türkiye'de Ankara İstanbul İzmir Mardin Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere 6 ilde geçici koruma altındaki Suriyelilere ve ev sahibi topluluktan dezavantajlı gruplara gastronomi eğitimi ile iş imkânı sunmayı amaçlayan “Mutfakta Umut Var” proje çalışmalarından bahseden Ceyda Bölünmez Çankırı, konuşmasında “Gıda kaynaklarının azaldığı ve gıda ile ilişkimizi gözden geçirmemize gereken bir dönemde gıdayı toplumları birleştiren bir araç olarak görerek farklı toplumsal kesimler arasında dayanışmayı artırmak dezavantajlı bireylerin eğitilerek sürdürülebilir iş sahibi olmalarını sağlamaktır” açıklamasını yaptı.
KATIRCIOĞLU; “KÖY KÖY KOCAELİ”
Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu; “Sandıktan Toprağa Ata Tohum” projesinin Kocaeli’de nasıl hayata geçirileceği yönünde açıklamalarda bulundu.
Katırcıoğlu; “Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Sn. Emine Erdoğan hanımefendi stratejik öneme sahip kaybolmuş değerlerimizi tekrar hayata geçirmek üzere çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Ata Tohumları bulmak, çoğaltmak, yetiştirmek ve pazarını oluşturmak ama daha önemlisi 82 milyon da bunun farkındalığını oluşturmak, bilincini yerleştirmek.”
“Bizler de bu kapsamda çalışmalarımızı yürüttük. Köy köy Kocaeli programlarımızı başlattık. Kandıra’dan Karamürsel’e, Kartepe’den Gebze’ye kadar çiftçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Tarla, bağ-bahçeye girdik. Bazen karpuz topladık bazen fındık, bazen üzüm. Gördüm ki hala çiftçilerimiz ata tohumlarını muhafaza etmiş, hatta yetiştirip kendilerine pazarlar oluşturmuşlar. Bizlere sandıklarından, evlerinin alt katından bazen çatı arasından bazen de ninelerimiz koynundan dedelerinden kalan tohumları heyecanla teslim ettiler. Çiftçi kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
3 ATA TOHUM KANDIRA’DAN
3 adet Ata Tohumumuzun Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’de tescillendiğini aktaran Radiye Sezer Katırcıoğlu, tescillenen salçalık biber ve kandıra sivri biberini Sinanlı Bilallı köyünden Hatice Efe, Kandıra Kıl Biberinin üretimini Sucu Ali köyünden İlyas Alak’ın yaptığını açıkladı. Çiftçileirn elinde eski ata tohum olduğuna inandığı tohum varsa, incelenmesi için Tarım il müdürlüğüne veya bizlere iletmelerini açıkladı. Bir müjde daha veren Katırcıoğlu, TİGEM tarafından tescillenen ve üretimine başlanan 3 adet Kandıra biberinin ülkemizdeki büyük zincir mağazalarda satışa çıkarıldığını açıkladı.
Ata Tohum nedir?
Neden bu kadar hayati bir konuma sahip?
Sorularına cevap veren Katırcıoğlu, şunları aktardı; “Ata Tohumlar bulunduğu coğrafyada yüzlerce yıl toprakta yaşamış bu coğrafyanın sıcağını kuraklığını, soğuğuyla fırtınasıyla zararlılarıyla mücadele etmiş ve bu süreçte genetik olarak bağışıklık kazanmış doğal tohumlardır” dedi.
Ata Tohumu projesi Mardin ve İzmir’de Ebru Baybara Demir tarafından başlatıldığını, güzel sonuçların elde edildiğini söyleyen Katırcıoğlu, katılımından ve hikâyesini paylaştığı için Şef Ebru Baybara Demir’e teşekkür etti.
KOCAELİ’YE DEĞER KATACAK EKO-TURİZM
Uygulanacak proje ile Kocaeli’nde Eko-Turizmin hayata geçirileceğine değinen Katırcıoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti; “Gelecek nesillerimize sağlıklı ve doğal gıdaların aktarılması için Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlattığımız “Sandıktan Toprağa Ata Tohum” projemiz ile Kocaeli’nde çiftçimiz hem üretimini yapacak, hem de il dışından veya içerisinden kent yaşamından sıkılan ve bunalan vatandaşlarımızı köyde, bağda, bahçede misafir edecek, bu arazilerde bazen birlikte ekecekler, bazen de beraber hasat yapacaklar. Bu vesile ile gelecek nesillere bir aktarım söz konusu olacak. Amacımız hem çiftçimiz kazansın, hem de gelecek nesillerimiz tarım ile iştigal olsun. Bu kentimize yeni bir turizm kaynağı oluşturacak, bu tarımsal eko-turizm olacak.”
Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, konuşmasının sonunda projede işbirliği yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve Başkan Tahir Büyükakın’a, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan’a, Projeyi Kocaeli’de yürütecek olan Berna Abiş’e, Desteklerini esirgemeyen M. Belma Satır’a ve Ceyda Bölünmez Çankırı’ya, projeye destek veren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’a ve projeyi sahiplenen tüm çiftçilere teşekkür etti.