Kocaeli Afet Riski Yüksek Bir Yer

Kocaeli Afet Riski Yüksek Bir Yer
02 Nisan 2016, Cumartesi - 12:09

AFAD’ın son bir yıl içindeki çalışmalarını kamuoyuyla paylaşan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Kocaeli’nin 1’inci dereceden deprem kuşağı içinde bulunduğunu hatırlatarak, AFAD olarak depreme yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Tekoğul, Kocaeli'nin deprem riski açısından oldukça riskli bir kent olduğu dile getirdi. 

Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, AFAD’a atanmanın birinci yılı sebebiyle AFAD İl Müdürlüğü’nde bugüne kadar yapılan çalışmalara dair bilgi vermek için basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına İl Müdürü Salim Tekoğul’un yanı sıra Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Cevat Özdemir, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Nurten Gümüş, İyileştirme Şube Müdürü Canan Güçlü, AADYM Şube Müdürü Mustafa Aydın, Eğitim Şube Müdürü Ümit Çiğdem de katıldı.
 
ALGI KARMAŞASI VAR
AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul yaptığı konuşmasında, "Biliyorsunuz, 1999 yılında bölgemizde yaşanan acı deprem tecrübesi ülkemizde bir takım değişikliklere sebep olmuştur. AFAD'ın 2009 yılında 5902 sayılı Teşkilat Kanunuyla kurulması da bu değişikliğin, bu zihniyet dönüşümünün bir yansımasıdır. Çünkü bu kanunla;  Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ilave edilerek, bu kuruluşların görev, yetki ve sorumlulukları AFAD Başkanlığında toplanmıştır" dedi. Tekoğul, "Risk yönetimine geçişin AFAD'a üstlendirdiği yoğun iş yükü pek bilinmemektedir. Toplumun bir kesimi sadece arama kurtarmaya odaklı işlerin yapıldığı algısını taşırken, bir kesimi ise acil durumların tümüne bizzat müdahale eden bir kurum olduğumuzu düşünmektedir. Arama kurtarma asli görevi yanında bir koordine kurumu olduğumuzun, olayların tümüne müdahale etmediğimizin, müdahale ettirdiğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu toplantıyla bu algı karmaşasının ortadan kaldırılması da amaçlanmıştır" diye konuştu.
 
SAĞLIĞA 1 MİLYON TL
AFAD’ın ülkemize sığınmacı olarak gelen Suriyeliler ile ilgili de çalışmaları olduğunu belirten Tekoğul, "Suriyeli sığınmacılarla ilgili iş ve işlem yürüten kurumlardan birisi olarak, koordinasyon ana görevi haricinde, yardım kuruluşlarının aylık koordinasyon toplantıları organize edilmektedir. Ayrıca sağlık harcamaları 2015 yılında acil yardım ödemeleri şeklinde 8 posta halinde İl Müdürlüğümüze aktarılmış, hastane ve eczanelere toplam 1 Milyon 945 bin TL ödeme yapılmıştır. AFAD Başkanlığı artık Türk vatandaşlarındaki gibi merkezi sistemden sağlık harcamalarını karşılamaktadır" dedi.
 
KOCAELİ AFET RİSKİ YÜKSEK BİR YER
AFAD bünyesinde bulunan departmanların görevlerinden bahseden Tekoğul, kentimizin deprem riski açısından oldukça riskli bir kent olduğu dile getirerek, "Kocaeli, afet ve acil durum potansiyeli yüksek olan bir ildir. Afetsellik riski açısından değerlendirme yapıldığında 1. derece deprem kuşağında bulunması ve 2/3 oranındaki kaybın sebebi olması dolayısıyla deprem, öncelikli risk açmazımızdır. Deprem öncesi hazırlıklar bağlamında bilinçlenmeye, tedbir ve önlemler almaya ve planlama yapmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Planlama ve zarar azaltma çalışmalarıyla ve halkın topyekün eğitimiyle ilgili gayretlerimiz sürmektedir" ifadelerini kullandı.
 
SORUMLULUK ARTTI
Tekoğul konuşmasının sonunda, "Bu bir yıllık görev sürem, büyük bir sorumluluğun sırtımıza yüklenmiş olduğunu bizlere fazlasıyla öğretmiştir. Yoğunluğun, yorgunluğun, heyecanın, stresin yeni baştan tanımını burada yaptığımızı söyleyebiliriz. Mesai mefhumu olmadan çalışmaktayız. Sıkıntılı anlar elbette yaşıyoruz. Açmazlarla elbette karşılaşıyoruz. Ancak o haleti ruhiyeden bizi tutup çıkaran bir manevi tatmin var ve bu tatmini ruhumuza işlemiş durumdayız. O da medet diyen insanların zor anlarına, can ve mal kurtarma ulvi gayesiyle koşmak ve onlara moral kaynaklığı edebilmektir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki