Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir
06 Nisan 2016, Çarşamba - 23:33

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, bugün yaptığı toplantıda İstihdam Paketi, Kıdem Tazminatı ve asgari ücretle ilgili görüşlerini açıkladı.

İstihdam Paketi değişikliğine kölelik olarak baktıklarını belirten Akduman, hükümetin ülkenin içinde bulunduğu kaotik ortamı fırsat bilerek, Kıdem Tazminatı Fonunu meclisten geçirmeye çalıştığını söyledi. Akduman, “Kayıt altına alınmasını biz de istiyoruz, ama mevsimlik işçiler konu mankeni gibi kullanarak, kölelik yasasını çıkarmak istiyorlar.” dedi.


“KAZANIMLARIMIZ YOK EDİLEMEZ”
Kıdem tazminatlarının fona devredilmek istenmesiyle işçilerin yıllara dayalı en önemli kazanımlarını yok etmek anlamına geldiğini, kıdem tazminatlarını kırmızı çizgileri olduğunu belirten Akduman, “Bu durum hükümetlerin ayıbıdır.  2008 yılında çıkarılan yasa ile iflas durumunda işçi alacakları birinci sıradayken, şimdi 8’nci sıraya geriledi. Geçmişte iflaslarda işçi alacaklarında sıkıntı çekilmiyordu, ama şimdi sıkıntı oluyor.” şeklinde konuştu.
Asgari ücrete yapılan zamla birlikte, asgari ücretlilerin vergi dilimine girdiğini hatırlatan, bu durumdan pekçok kimsenin haberi olmadığını aktaran Akduman şöyle konuştu:


“- Asgari ücretle çalışanlar 7 ve 8’nci aylarda vergi dilimine girecekleri için gelir kaybına uğrayacaklar, Asgari ücretlilerden en az 200 TL’leri kesilecek; verilen zam geri alınmış olacak. Yılbaşından sonra yeniden 1300 TL’li asgari ücreti almaya başlayacaklar. Vaatlerini kelime oyunlarıyla gerçekmiş gibi gösteriyorlar.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki