KERBELA ŞEHİTLERİ DARICA DA ANILDI

KERBELA ŞEHİTLERİ DARICA DA ANILDI
23 Ekim 2015, Cuma - 17:53

Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Hz. Muhammed'in torunu olan Hz. Hüseyin ve yanındaki 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesinin 1376’ncı yıl dönümü nedeniyle Darıca’da anma programı düzenlendi.

Darıca Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen programa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Müftüsü Yusuf Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Türkiye Caferiler Vakfı Başkanı Yahya Kemal Utar,ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katılırken, programda  Kerbela’da şehit edilen Hazreti Hüseyin ve aile efradı konuşma ve gösterilerle anıldı.

BU MATEM HEPİMİZİN

Programda bir selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak , Öncelikle her birinizin Hicri yeni yılınızı ve Muharrem ayınızı tebrik ediyorum.Bugün burada Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’in  torunu Hz. Hüseyin’in ve 72 aile efradının Kerbela’da susuz bırakılarak ve başı kesilerek katledilmesinin acısını paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz.”diyerek başladığı konuşmasında Kerbela’nın tüm islam aleminin matemi olduğunu ifade etti.

Başkan Karabacak ,”Her yıl Muharrem ayında kalbinde iman taşıyan her mümin kardeşimizi bir hüzün ve bir keder kaplar. Zira Hicrî 61. yılın 10 Muharrem’i, Sevgili Peygamberimizin (sas) “Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım” dediği, “cennet gençlerinin efendisi” olarak tavsif ettiği, Hz. Aliyyü’l-Murtaza’nın, Hz. Fatımatu’z-Zehra’nın ciğerparesi, Hz. İmam Hüseyin Efendimizin ve de pek çoğu ehl-i beytten olan 70 müminin Kerbelâ’da şehadete ulaştıkları tarihtir.

Kerbelâ’da bize düşen en önemli vazife bu acı hadise üzerinden İslam coğrafyasında bir ayrılık-gayrılık değil bir birlik-beraberlik çıkarmaktır. Bir sevgi, bir muhabbet devşirmektir. Unutulmamalıdır ki; ne Kerbela’da şehit olanlar sadece Şiîliğin temsilcisidir, ne de Kerbela faciasını yaşatan zalimler Sünnîliğin referansını temsil ederler. Zalimin de mazlumun da mezhebine ve meşrebine bakılmaz. Kerbelâ’da yaşanan acı hadise karşısında Sünnî olan da Şiî olan da aynı duyarlılığı gösterir. Bu hadise üzerinden İslam coğrafyasında ayrılık ve gayrılık var etmek, kitlesel çatışmanın referansını oluşturmak İslâmî kardeşlik ve vahdeti bozma çabalarına prim vermek olacaktır. Mümin her nerede olursa olsun zalime karşı mazlumun yanında duran vicdanlı insandır.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyor, bu tür acı olayların bir kez daha yaşanmamasını Cenab-ı Mevla`dan niyaz ediyorum.”şeklinde duygularını dile getirdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki