Kangal Köpeklerini Korkutan Şahsa Tepki!

13 Kasım 2015, Cuma - 16:04

Sivas'ta bir çiftlik sahibinin bir kurt ölüsüyle Kangal köpeklerini korkutması, ardından kurdun ölüsünü köpeklerine parçalatması tepkilere neden oldu.

Görüntülerin sosyal medya hesabından paylaşılması üzerine çok sayıda vatandaş duruma tepki gösterirken, hayvan hakları dernekleri de harekete geçti.

"İNFİALE YOL AÇTI"

Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği (SOHAYKO) Başkanı Yasin Yılmaz yaptığı açıklamada, "SOHAYKO olarak tespit ettiğimiz sosyal medya hesabından bir şahsın bir kurt ölüsü ile bir Kangal'ın korkutulması videosu hayvan severler arasında infiale yol açmıştır. Öldürülen yabani kurdun cesedi köpeğin üzerine doğru götürülerek köpeğin cesareti sınanmış bu videoyu izleyen ve bu şahsın arkadaşları olduğu düşünülen başka kişiler de bu köpeğin bir işe yaramayacağı için öldürülmesi gerektiğini veya dövüşlerde kullanılması gerektiğini dile getirmişlerdir. Bahse konu videolarda bir köpeğin üzerine öldürülmüş bir kurt ile yaklaşan kişinin köpeği korkutması ve psikolojik acı çektirmesi düşündürücüdür. Yine aynı şahsa ait başka bir videoda ise öldürülen kurt yine aynı yerde iki ayrı köpeğe parçalatılmıştır." dedi.

"ŞİDDET İÇERİKLİ VİDEOLAR ÇOCUKLARI ETKİLİYOR"

Yılmaz, şiddet içerikli videoların özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yaş ortalaması küçük çocukları derinden etkilediğini belirterek, "Çocukların şiddeti öğrenmeleri için birebir maruz kalmaları gerekmez. Çocuklar bir bireyin başka birine şiddet uygulamasını izleyerek de model alma yoluyla şiddeti öğrenmektedirler. Bu bağlam içinde özellikle kitle iletişim araçlarının, sosyal medya araçlarının rolü belli davranışların öğrenilmesinde ve normalize edilmesinde önemlidir. Köpeğe bu şekilde yaklaşan şahsın davranışları süregelen, alışkanlığa dönüşmüş şiddet davranışları olduğunu düşündürtmektedir. Ne yazık ki hayvanlara yönelik şiddetin cezasının olmaması veya çok az olması nedeniyle bu videoyu çekenlerin ve paylaşanların ve benzeri bireylerin şiddet, saldırganlık içeren dürtülerini hayvanlar üzerinden tatmin etmektedir." diye konuştu.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Hayvanlara yapılan zulüm nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Yılmaz, "Bu ve benzeri şahısların uygun ortam ve koşulların oluşması halinde bu yıkıcı şiddet içeren dürtülerini insanlar üzerinden karşılamaları da olasıdır. Bununla birlikte şiddet uygulanan varlığın hayvan olması şiddet davranışının yıkıcılığını vb. materyalleri izleyen çocuk ve yetişkin bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaz. Bu tür davranışların temelde şiddet davranışını makul, kabul edilebilir kılıp normal bir olgu olarak kabul edilmesi gibi toplumun ve bireylerin vicdani gelişimi açısından uzun süreçte şiddet dolu bir toplum oluşmasına zemin hazırladığı öngörülebilir bir gerçektir. Bahse konu video 5199 sayılı kanunun ilgili maddelerince cezalandırılması gereken bir davranıştır. 5199 sayılı kanunun ilgili maddelerince ön görülen ceza kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmaktır. Bu kişilerin Sivas ilinde Kangal köpeği üretimi yaptıklarına dair duyumlar almaktayız bu konular araştırılacak gerekirse bu çiftliklerin kapatılması için elimizden geleni yapacağız. Bu psikolojik işkenceyi yapanların üretim yapıp köpekleri dövüştürmüyoruz demesi ne bizi ne de başka hayvanseverleri asla ikna etmeyecektir. Şahıs ve çiftliği hakkında gerekli şikayetlerimizi yaptık, takibini yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki