Kandıra köylülerinin 2/B sorunu meclis gündeminde

23 Mart 2015, Pazartesi - 23:49

Lütfü Türkkan, Kandıra’nın önemli sorunlarından biri olan 2/B arazilerini meclis gündemine taşıyarak, “2/B düzenlemesi ile ilgili köylerdeki durum nasıldır, birçok köy bu konuda neden mağduriyet yaşamaktadır” diye sordu.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Kandıralıların en önemli sorunlarından biri olan 2/B arazilerini Meclis gündemine taşıdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle önerge verdi. Önergesinde Kandıranın birçok köyünde 2/B çalışması yapıldığı, ancak daha sonra çalışmaların devam ettirilmediğine vurgu yapan Türkkan, Kandıra’nın en büyük köyü olan Karaağaç’ta 180 kişinin 2/B’ye başvuramadığına dikkat çekti.  Birçok köylünün toprak kaybı yaşadığına da vurgu yapan Türkkan,  köylülerin mağdur olduğunu söyledi. Türkkan’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yanıt beklediği sorular şöyle;

 

1-Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 2/B düzenlemesi ile ilgili köylerdeki durum nasıldır, birçok köy bu konuda neden mağduriyet yaşamaktadır?

2-Kandıra’da 2/B arazilerine öngörülen miktarlar konusunda sınır köylerinde bile neden büyük farklılıklar bulunmaktadır, bu miktarlar neye göre belirlenmektedir, köylü neden sıkıntı yaşamaktadır?

3-Kandıra’nın en büyük köyü Karaağaç’ta köylünün yaşadığı sıkıntı nereden kaynaklanmaktadır, 2/B’ye başvuramayan ve mağdur olan köylüler için yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

4-Avdan köyünde sınırlar belirlenmesine rağmen neden hala tapulandırma çalışması yapılmamıştır? Dalca köyünde çalışma yapılmasına rağmen bu neden devam ettirilmemiştir?

5-Tatarahmet köyünde hala 2/B ile ilgili çalışma neden başlamamıştır, bu konuda neye göre düzenleme yapılmaktadır?

6-Ballar köyünde mahkeme kararı olduğu halde orman içindeki yerler hangi gerekçe ile 2/B olarak belirlenmiş, neye dayanarak köylünün yeri hazineye kalmıştır?

7-Esentepe köyünde yıllar önce kadastro geçmesine rağmen hala yapılandırma yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

8-Diğer köylere göre farklı bir mağduriyet yaşayan Babaköy’de süreç ne aşamadadır, köylünün yaşadığı sıkıntının giderilmesi için düzenleme yapılacak mıdır?

9-Kandıra’nın 2/B ile ilgili sorun yaşayan köylerinde sıkıntıların giderilmesi için yeni bir çalışma yoluna gidilmesi düşünülmekte midir?


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki