KALP KRİZİ NEDİR

KALP KRİZİ NEDİR
22 Ocak 2016, Cuma - 17:45

Uzm. Dr. AHMET DOKSÖZ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

Medical park Gebze hastanesi  kardiyoloji doktoru Ahmet DOKSÖZ Kalp krizi hakkında bilgiler verdi

Kalp krizi, kalbin ana besleyici damarları olan koroner arterlerde oluşan tıkanma sonucu kalp kasının bir bölümünün oksijensiz kalmasına bağlı olarak kalp kasında meydana gelen hasarı ifade eder.. Kalp krizi ani gelişen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hem dünyada hem de Türkiye'de en sık görülen ölüm nedenleri arasında birinci sıradadır. Her beş ölümün birisi kalp krizi nedeniyle olmaktadır. Maalesef kriz geçiren hastaların çoğunun kriz anına kadar şikâyetleri olmamaktadır. Bu nedenle riskli olmayan insanların 35 yaşından sonra, koroner arter hastalığı  açısından risk faktörü taşıyan yetişkinlerin yaşına bakılmaksızın kardiyoloji kontrolünden geçmeleri önemlidir..özellikle son yıllarda düzensiz, stresli yaşam, beslenme tarzı, sigara alkol ve uyarıcı maddelerin kullanımındaki artış nedeniyle çok genç yaşlarda kalp krizleri görmekteyiz. Genç yaşlarda görülen kalp krizlerinin de daha ölümcül seyredebilmesi nedeniyle bu faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir..


KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR
Göğüste 20 dakikadan fazla süren boyun, omuz ve kollara yayılan şiddetli ve baskı yapan ağrı, nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi ve bayılma, kusma, mide bulantısı, soğuk terleme, çarpıntı, aşırı halsizlik, endişe ve ölüm korkusu duyulur. Bazen kalp krizi çok ani ve şiddetli bulgular ile başlar ve kolayca tanı konabilir. Ancak bazı kişilerde örneğin; şeker hastalığı olan kişilerde veya yaşlı hastalarda olay yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissİ soguk terleme  ile başlayabilir.bazen de hiç belirti vermeyebilir..
-Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir..

 

KALP KRİZİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR

 

35 yaş üzeri erkekler, 45 yaş üzeri veya menapozdaki kadınlar, şişmanlık, şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara içimi, iyi kolesterolün düşük olması (HDL-kolesterol <45mg/dl), kötü kolesterolün yüksek olması (LDL-kolesterol >130 mg/dl), atar damar tıkanıklığı saptanmış olması (önceden kalp krizi, felç, ayak damar tıkanıklığı vb.), düzenli egzersiz yapılmaması, stresli yaşam, birinci dereceden yakınlarında (anne, baba, kardeş ve çocuklarında) erken yaşlarda damar tıkanıklığı saptanması gibi faktörler kalp krizine neden olabilir.

KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR

Kalp krizi esnasında bunları yapmak hayat kurtarıyor. Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı şeyler hastaya zaman kazandırır. Ağrı başladığı anda;
-Telefonla mutlaka yakınlarınızı arayarak durumu haber verin. Mumkunse daha önce  112 yi arayıp acil yardım istemeniz çok önemlidir. Çünkü kalp krizinde ölüme sebep olan kriz esnasında oluşabilecek ölümcül ritim bozukluğudur. Bu nedenle bir an önce hastaneye yetiştirilmeniz hayati önem taşımaktadır.. Yardım gelene kadar yalnızsanız;
-Bulunduğunuz yerin kapısını aralayın ve böylece yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olursunuz.
-Bir bardak su ile aspirin için. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeye kalkmayın.
-Pencerenizi açın ve odaya oksijen girmesini sağlayın.
-Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin, ayakta beklemeyin.
-Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.

Sonuç olarak kalp krizi ülkemizde ve dünyada en sık ölüm sebebidir. Hastaneye bilinci açık yetiştirilen hastaların büyük çoğunluğu acil anjiyoya alınarak tedavi edilebilmektedir. Ölümlerin büyük kısmı hastaneye yetiştirilmeden önce olmaktadır. Bu nedenle sağlık ekipleri gelene kadar bilinçli ve soğuk kanlı olmak hayat kurtarıcı olabilecektir..

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki