KADINLARDAN CİNAYETE PROTESTO

Mehtap Bülbül cinayetinde 10. duruşma yapıldı
27 Nisan 2014, Pazar - 14:05

 

Gebze İlçesi’nde geçen Ağustos ayında şiddetli geçimsizlik ve gördüğü şiddet nedeniyle boşanma davası açan 1 çocuk annesi 25 yaşındaki Mehtap Civelek, 20 Ocak 2013'te öldürülmesi davasının 10. duruşması görüldü. Duruşma sonunda dava 20 Haziran'a ertelendi.

 

Genç kadın 6 boyunca eşinin kendisini öldüreceği tehdidinde bulunduğunu belirterek polise şikayetçi olmuş ve koruma altına alınmıştı. Katil zanlısı Volkan Civelek, iddiaya göre çağrılı sistemle koruma altındaki eşini vurup ağır yaralamış, ardından öldü zannederek özel bir hastanenin önüne bırakıp kaçtıktan sonra yakalanmıştı. Hastanede hala yaşadığı belirlenen Bülbül, daha yüksek imkanlı başka bir hastaneye sevkedilmiş fakat kurtulamamıştı.

 

 Kocaeli'nin Gebze Adliyesinde görülen davanın 10. duruşması görüldü. Davada aileyle birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da hazır bulundu. 

CİNAYETİ HAFİFLETME ÇABASI

 

Daha önceki duruşmalarda uzun uzun savunma yapan ve ceza indirimi isteyen katil zanlısı, öldürdüğü eşinin  kendisini aldattığını iddia ederek boşanma davası açmış olduğunu söyledi. Eşinin kendisini aldattığına dair inancını gerekçe göstererek cinayeti hafifletmeye çalışan zanlıya, ölen genç kadının ablası Meryem Bülbül, "Madem aldatıyordu, boşansaydın, niye öldürdün?" dedi.

 NİSANDA 15 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Gebze adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptılar.  Platform adına Sıla Gerçekçioğlu tarafından açıklamada “Bugün burada koruma kanunu uygulanmadığı için öldürülen Mehtap Bülbül kardeşimiz için toplanmış bulunuyoruz. Mehtap Bülbül şiddet gördüğü eşine karşı koruma kararı aldırdı. Korunmadı. Yetmedi "çağrılı koruma" kararı çıkarttı. Korunmadı. Eşi Volkan Civelek onu bulup kaçırdı sonrasında da öldürdü. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak; koruma kanununun uygulanmaması nedeniyle öldürülen kadınların sayısının  gün geçtikçe arttığı şu günlerde  uygulamadaki eksikliğe farkındalık oluşturmak  gerektiğine bugün bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.  2014'ün  ilk 100 gününde 61 kadın yaşamını yitirirdi. Nisan ayının ilk 15 günü tam 27 kadın kardeşimiz öldürüldü ki bu rakam artarak devam ediyor. Peki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı açıklama yapıyor mu? Hayır. Göreve geldiği günden bu yana kadın cinayetlerini durdurmak için hiçbir çaba sarf etmeyen Ayşenur İslam’ı buradan görevine çağırıyoruz.”dedi. 

ADALET SAĞLANANA DEK…

AKP hükümetinin kadın düşmanlığı yaptığını, koruma talebinin sadece talep olarak kaldığını, yasalar caydırıcı olmadığı için kadın katillerinin cesaret aldığını ifade eden Gerçekçioğlu, “ Koruma taleplerimizi reddeden hükümeti, cinayetleri görmezden gelen polisi, savcıyı istemiyoruz. Yaşamak haktır, talep değil. Bizler kadın cinayetlerini durdurmak için, yaşama hakkımızı almak için bu yolda birlikte yürüyoruz. Mehtap Bülbül ve diğer öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz için adalet sağlanana dek mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar yalnız değildir ve bu yolda asla yalnız yürümeyecektir.”diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki