Kadına Şiddet, Bayanları Judoya Yönlendirdi

10 Eylül 2015, Perşembe - 12:20

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü’nün judo altyapı antrenörü Handan Süloğlu, Türkiye’de bayanların judoya olan meraklarının, kadına şiddet olaylarının artmasıyla doğru orantılı olarak yükselttiğini ifade etti.

Kocaeli’de bayanlarda ilk Türkiye şampiyonluğunu getirenlerden biri olan ve 5 tane Türkiye şampiyonluğu bulunan Kağıtspor’un Judo Antrenörü Handan Süloğlu, judo sporunu değerlendirdi. Avrupa’da üçüncülüğü bulunan ve 12 yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü’nün altyapısında sporcuları çalıştıran Süloğlu, Kağıtsporlu oyuncularla sayısız başarılarının olduğunu söyledi. Süloğlu, Türkiye’de bayanların judoya olan meraklarının, kadına şiddet olaylarının artmasıyla doğru orantılı olarak yükseltiğini ifade etti.

"TESİSLERİMİZ ŞİMDİ ÇOK GÜZEL"

Geçmiş dönemdeki sporçalışmaları ile şimdiki çalışmaları değerlendiren Handan Süloğlu, “O zamanlar salon yoktu. Bir branş çıkacak da biz gireceğiz diye bekliyorduk. Judo da çok geri kalmış olarak görünüyordu o dönem. Bir saat idman yapardık, kırık dökük camlı odalarda kimse görmesin diye birbirimize çarşaf tutup oralarda giyinirdik. Şimdi tesislerimiz çok güzel. Judo giydiğimiz kıyafetleri bile belediyemiz temin ediyor. Salon parası vermiyorlar ve çocuklarımız çok güzel şartlarda bu işi yapıyor. Şampiyon oldukları zaman burs alıyorlar. Milli olan öğrencilerim 900 lira geri ödemesiz burs alıyor” dedi.

"BAYANLAR, BİR SALDIRIDA NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRENİYORLAR"

Bayanların judoya olan ilgisinden söz eden Süloğlu, “Daha önceki yıllarda bayanların ilgisi azdı. Son zamanlarda bayanlara yönelik şiddet olaylarından sonra, akın akın bayanlar yaş fark etmeksizin gelerek judo öğrenmek istiyorlar. Veliler genç kızlarını getiriyorlar. Eğer bir bayan 6 yaştan 50 yaşa kadar sağlıklıysa idmanlara alıyoruz. Judo her şeyden önce bir savunma sporu zaten. O yüzden çok faydalı. Bayanların kasları gelişiyor, bir saldırıya karşı ne yapması gerektiğini öğreniyorlar. Erkekler özellikle eşlerini getirip, salon dışında onların idmanının bitmesini bekliyorlar. Çünkü Judo çok yumuşak ve esnek bir spor. Çok kısa bir zamanda düşünüp iyi bir strateji kurmayı öğretiyor size. Maçlarımız üç dakika. Gençlerde ve diğerlerinde 4-5 dakika. Rakibin sırtını nasıl yere getiririz çok çabuk karar vermemiz gerekiyor. Süratli, kuvvetli olmamız gerekiyor. Çocukların bazıları yetenekli geliyor ve bir yılda başarıyı yakalıyoruz. Bazıları ile ilgilenmemiz gerekiyor başarıyı ancak üç yılda yakalayabiliyoruz” sözlerini dile getirdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki