Kadına karşı şiddete Baro’dan tepki

26 Kasım 2015, Perşembe - 12:42

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle açıklama yapan Baro Kadın Hakları Merkezi Başkanı Nurhan Atalay,”Türkiye’de fiziksel, sözlü ve cinsel şiddete maruz kalan kadınların bunu hak edip hak etmediğinin tartışılmasını istemediklerini söyledi

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle Baro Kadın Hakları Merkezi bir açıklama gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamaya baro üyesi avukatlar da katıldı. Baro Kadın Hakları Merkezi adına açıklamayı okuyan Nurhan Atalay, “Fiziksel, cinsel veya sözlü şiddete maruz kalan kadınları bunu hak edip etmediğinin tartışılmasını istemiyoruz. Cinsel suçlarda verilecek cezanın indirilmesinde etkin rol oynayan ‘haksız tahrik indirimini’ istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

KRİZİN EŞİĞİNDEYİZ

Baro Kadın Hakları Merkezi adına basın açıklamasını okuyan Nurhan Atalay şunları söyledi; “Yanlış yürütülen politikalar, yetersiz yasal düzenlemeler, bariz suçlara verilen etkisiz veya caydırıcı olmayan cezalar, toplumda var olan ‘erkektir yapar’ gibi saçma sapan geri kalmış bağnaz düşüncelerin yok edilememesi, medyayla körüklenen cinsiyet ayrımcılığı, kadın cinayetlerindeki ve şiddete uğrayan kadın sayısındaki artış Türkiye’de artık çok ciddi toplumsal bir krizin eşiğinde olduğumuzu göstermektedir” dedi.

BROŞÜR DAĞITILDI

Türkiye’de artık fiziksel, cinsel veya sözlü şiddete maruz kalan kadınların bunu hak edip hak etmediğinin tartışılmasını istemiyoruz. Cinsel suçlarda verilecek cezanın indirilmesinde etkin rol oynayan haksız tahrik indirimini istemiyoruz. Çocuk gelin olgusuna göz yuman herkesin gerçek anlamda cezalandırılmasını istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatan eğitim programlarının yapılmasını, kız çocuklarının eğitimlerini tamamlayabilmeleri için teşvik edici düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. Daha sonra baro üyesi avukatlar Sabri Yalım Parkı’nda vatandaşlara kadın haklarıyla ilgili broşür dağıttı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki