Kadın ve eşitlik bakanlığı kurulmalı

Kadın ve eşitlik bakanlığı kurulmalı
18 Mart 2016, Cuma - 13:11

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Almanya’nın Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde bulunan CHP Birliği’nin düzenlediği programlara katıldı. Hürriyet, “Kadın ve eşitlik bakanlığı kurulmalı” dedi

 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, kendi bölgesi ve TBMM’deki çalışmalarını ülke dışında da sürdürmeye devam ediyor. Milletvekili Hürriyet geçtiğimiz hafta Almanya’nın Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde bulunan Cumhuriyet Halk Partililerin davetini kırmadı ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, kadının toplumdaki yeri, kadın sorunları ve Türkiye'deki son siyasi gelişmelerin ele alındığı panellere katıldı.


İKİ GÜN, ÜÇ EYALET, 11 PROGRAM
Partililerini kırmayarak Almanya’yı baştanbaşa dolaşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Almanya’daki üç eyalette Gustavsburg AKM, Bad Kreuznach CHP Temsilciliği Limburg Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Koblenz Temsilciliği, Siershan AKM, Wetterau AKM, CHP Frankfurt Ofisi, Frankfurt AKM ve Hattersheim AKM’de pek çok CHP’li ile bir araya geldi. Programlarında bulunan panellerde Türkiye’deki siyasi gelişmeleri ve kadına yönelik politikaları anlatan Hürriyet partililerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. İki günde toplam 11 programa katılan ve Almanya’da bile sıkmadığı el, dokunmadığı gönül bırakmayan Milletvekili Hürriyet, 50’ye yakın yurttaşa da CHP rozeti taktı. 


KADININ SESİNE BİLE TAHAMMÜLLERİ YOK
Almanya’da Limburg Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Koblenz Temsilciliği, Siehrshan AKM ve Wetterau AKM’de düzenlenen Dünya Emekçi Kadınlar Günü programlarına katılan CHP Milletvekili Hürriyet burada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün dünyadaki ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ’90 yıllık enkaz kaldırdık’ sözlerine tepkisini de dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet,  “Bizi yöneten faşist zihniyetin enkaz dediği ama yaşadığımız özgür yaşamı borçlu olduğumuz Cumhuriyet sayesinde bugünkü haklarımıza sahibiz. Ancak kadın sesine tahammül edemeyen bir iktidar kazanılmış tüm haklarımıza saldırı halindedir”  dedi. 


TECAVÜZCÜ NASIL MASUM OLABİLİR
Konuşmalarına devam eden Milletvekili Hürriyet, “Tüm kazanımlarımıza enkaz diyen şahsiyetin eşi Recep Tayyip Erdoğan o zamanlar başbakanlık görevindeyken polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan bir kadın için ‘O kadın, kız mıdır kadın mıdır? Bilemem’ ve Başı kesilerek katledilen Münevver Karabulut için ‘Çocuğumuz öyle nereye giderse gitsin olmaz. Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya..’ ve son olarak da ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ demişti. Bir başka AKP’li Melih Gökçek ise , ‘Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Anası ölsün’; AKP Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ‘Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum’ diyerek zihniyetlerini açıkça ortaya koymuş ve kazanımlara neden enkaz dedikleri de belli olmuştur.


CUMHURİYETİ KURAN FELSEFE
AKP iktidarı boyunca 5 bin kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Hürriyet, “Türkiye’de 2002 – 2015 yılları arasında 5 bini aşkın kadının cinayetlere kurban gittiğini görüyoruz.  İstatistikler kurban giden kadınlarımızın azımsanamayacak çoğunluğunun ya eski kocaları ya da boşanmak üzere olduğu eşleri tarafından öldürüldüğünü ortaya koyuyor. Kadının vermesi gereken bütün kararları erkeklerin vereceğine inanmışlar ve bugün kadın cinayetlerinde yüzde bin 400 artış olmuştur. Oysa Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran felsefe ‘Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin?’ der” açıklamasında bulundu. 


KADIN VE EŞİTLİK BAKANLIĞI KURULMALI
CHP olarak sadece eleştirmediklerini çözüm önerisi de sunduklarını konuşmalarına ekleyen Hürriyet, “Özgecan Yasası olarak adlandırdığımız ve kadın cinayetlerinde katile verilecek cezada iyi hal ve haksız tahrik indiriminin kaldırılması yönünde bazı adımlar atıldı. Bu hususta bizler partimiz olarak meclise yasa tasarılarımızı sunduk. Kadına karşı şiddetin önlenebilmesi için; Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulması, Kadın Cinayetlerini Önleme Acil Başvuru Hattı açılması, Örgün eğitimin her aşamasında ve üniversitelerde zorunlu toplumsal cinsiyet eşitliği derslerinin müfredata alınması, Kadınlara yönelik şiddet, kadın cinayetlerine karşı yerel eylem planları oluşturulması ve daha nice önerimiz mevcuttur. Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir ve kadın hakları insan haklarından ayrı değerlendirilemez” açıklamasında bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki