JİNEKOMASTİ ARTIK ERKEKLER İÇİN SORUN DEĞİL

JİNEKOMASTİ ARTIK ERKEKLER İÇİN SORUN DEĞİL
04 Nisan 2016, Pazartesi - 22:45

Erkeklerde kadınsı tip meme büyüklüğüne verilen isim jinekomasti, özellikle meme başı altında ve memenin alt kısmında dolgunluk olması ile karakterizedir. Sağlığın merkezinde yer alan Merkez Hastanesi’nin estetik uzmanı Opr. Dr. İlgi Güler, jinekomasti hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri Gebzelilerle paylaştı.

 

  JİNEKOMASTİ NEDİR

Erkeklerde kadınsı tip meme büyüklüğüne verilen isim jinekomasti. Özellikle meme başı altında ve memenin alt kısmında dolgunluk olması ile karakterizedir. Toplumumuzda genç sağlıklı erkeklerin %40’ında bulunan jinekomasti giysi seçiminde zorluk yaratması ve sosyal çevre tarafından dikkat çekici olması nedeniyle kişilerin özgüvenini zedeleyebilir.

 

JİNEKOMASTİNİN NEDENİ NEDİR?

Bebeklerde anneden geçen hormonlar nedeniyle, ergenlikte hormon dengesizliği yüzünden, yaşlılarda testesteronun östrojene dönüşümü nedeniyle jinekomasti görülebilir ve tedavi gerektirmez. Jinekomasti nadiren altta yatan çeşitli hastalıklar, hormonel bozukluklara eşlik eder. Çeşitli ilaç kullanımları da jinekomastiye neden olabilir. Uzun süreli alkol kullanımı ya da düzenli spor yapan bir kişinin aniden sporu bırakması sonrası da görülebilir. Buna rağmen erkekte meme büyümesi genellikle nedensizdir.

 

AMELİYAT ÖNCESİ

Muayene ile birlikte altta yatabilecek hastalıkları tanımlayabilmek için hormon testleri, karaciğer, böbrek testleri yapılır. Meme ultrasonu tedavi seçeneğini etkileyeceği için ameliyat öncesi mutlaka çekilmeli ve değerlendirilmeli. Ultrason sonucu ile memedeki fazla dokunun yağ dokudan mı fibröz doku dediğimiz sert dokudan mı oluştuğu belirlenebilir.

Uzun süreli jinekomasti varlığı ve yapılan tahlillerde anormallik olmaması sonucu ameliyat planlanabilir.

 

AMELİYAT

Tedavi seçeneği iki adet: liposuction ya da cerrahi eksizyon. Her ikisi de genellikle genel anestezi altında yapılan ve ortalama 1,5 saat kadar süren ameliyatlar. Fazla meme dokusu yağ dokudan zenginse uygun yöntem liposuction yani yağ emme yöntemi. Liposuctionda önce özel hazırlanan bir miktar sıvı dokuya verilir, sonra bu sıvı ve yağ doku kanül dediğimiz özel borucuklar yardımı ile geri çekilir. Yardımcı cihazlar ile kombine edilen liposuctionda daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Bu cihazlar hem çekilecek olan yağ dokunun parçalanması hem de cildin sıkılaşmasında etkili.

Cerrahi eksizyon ile meme başı altından yapılan yarım ay şeklindeki kesik ile fazla meme dokusunun çıkarılmasıdır.

 

İYİLEŞME SÜRECİ

Jinekomasti düzeltme ameliyatı sonrası kişi ameliyat akşamı ya da ertesi gün hastaneden taburcu olabilir. İlk bir kaç gün ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılar olabilir. 4-7 gün sonra işe dönüş mümkün. Ortalama 3-4 hafta kadar korse kullanılması önemli. Etki hemen gözle farkedilir şekilde görülür fakat ödemlerin geçip vücudun son şekline kavuşması 2-3 ay kadar sürebilir.

 

AMELİYATIN RİSKLERİ NELERDİR?

Liposuction ya da eksizyon sonrası yetersiz ya da orantısız doku çıkarılması görülebilir. Kanama ve enfeksiyon riski genç sağlıklı bireylerde düşük oranlarda.

 

AMELİYAT İÇİN UYGUN ZAMAN NE ZAMAN?

Jinekomasti düzeltme ameliyatları jinekomastiye neden olabilecek altta yatan bir neden saptanmayan, anestezi almasında risk olmayan kişilere uygulanabilir. Ameliyat her mevsimde yapılabilir. Yazın yaklaştığı ve tatil planlarının yapıldığı bu günlerde giysi seçiminde ve sahillerde daha rahat olmak istenmesine bağlı olarak bu dönem ameliyatlara talebin arttığı ve yılın diğer aylarına göre daha sık uygulandığı söylenebilir.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki