İSU DİLOVASI'NDA ARITMA TESİSİ YAPACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası ilçesinin atıksularını arıtmak için 40 bin m3/gün kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile Dilderesi’nin bir kısmının ıslahını yapacak.
27 Şubat 2014, Perşembe - 11:39

18 ADET ATIKSU ARITMA TESİSİ İŞLETİYOR

İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli genelinde ileri biyolojik ve kırsal kesimler için yaptığı modüler tesisleri olmak üzere 18 adet atıksu arıtma tesisi işletiyor. Bu tesisleri rantabl olarak işleten İSU, yüzde 99 atıksu arıtma oranı ile Türkiye’de bir ilki  gerçekleştiren tek şehir. Atıksu arıtma tesisleri ile İzmit Körfezi ve Karadeniz’i kirlilikten arındıran Kurum, Dilovası ilçesi ile çevresinin atıksularını Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) atıksu arıtma tesisinde ücreti karşılığı arıtıyor.

DİLOVASI ARITMA TESİSİ İHALESİ NİSAN AYINDA YAPILACAK

Çevrenin ve insan sağlığının korunmasına büyük önem veren İSU, Dilovası ile Gebze’nin kuzeydoğu bölgesi ile Tavşanlı ve Pelitli köylerinin tamamının atıksularını arıtmak için bölgede arıtma tesisi inşa edecek. Dilderesi’nin taşkın yatağı içerisindeki  Dilovası ile Tavşanlı bölgeleri arasında yapılacak tesis için proje hazırlandı ve Nisan ayı içerisinde ihalesi yapılacak.

İLERİ FOSFOR GİDERİMİ/40 BİN M3/GÜN KAPASİTELİ

Bölgedeki evsel atıksular için toplayıcı ve kollektör hatları ile 2 adet terfi merkezinin de yapılacağı Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi 40 bin m3/gün olarak inşa edilecek. İleri azot ve fosfor giderimi yapacak tesis, uzun havalandırmalı ve aktif çamur sistemine uygun olacak. Tesiste ayrıca arıtılacak atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanma ve soğutma suyu olarak kullanılması içinde grisu ünitesi yapılacak.Ultraviyole ışınları ile ikinci defa arıtılacak olan atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanılması ile geri kazanımı da sağlanacak.  

DİLDERESİ’NDE 814 METRE ISLAH

Arıtma tesisi Dilderesi’nin menba yatağı içerisinde inşa edileceği için derede 814 metre uzunluğunda ıslah çalışması da yapılacak. Bölgenin altyapı ve atıksu problemlerini çözecek olan Dilovası Arıtma Tesisi’nin inşaatına önümüzdeki Haziran ayı içerisinde başlanılacak. Projenin 730 gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki