Işık’tan 3Y araç projesi

26 Ekim 2014, Pazar - 12:26

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilimizdeki otomotiv sektör yetkilileriyle bir araya gelerek, Otomotiv Sanayi 2014 ve Gelecek konulu toplantı düzenledi. Bakan Işık toplantıda “3Y olarak formüle ettiğimiz, yerli, yenilikçi ve yeşil üretim anlayışı ekseninde mikro reformları öne çıkaracağız” dedi.

                                                                                        

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, The Ness Otel’de ilimizdeki otomotiv sektör yetkilileri ile bir araya geldi. Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Sanayi genel Müdürü İbrahim Kılıçarslan, Müsteşar Ersan Aslan, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar, Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan Öztürk, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, TÜBİTAK, Toyota ve TSE yetkilileri katıldı.

HEDEF 3 Y (YERLİ, YENİLİKÇİ, YEŞİL)

Toplantıda hedeflerinin yerli, yenikçi ve yeşil olmak üzere 3Y kuralına dayalı olduğunu belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Biz 12 yılda, ülke olarak üretimde düşük teknoloji düzeyinden orta teknoloji düzeyine geçiş yaptık. Bundan sonraki dönemde ise orta yüksek ve yüksek teknolojiye doğru geçiş yapmak istiyor, planlarımızı ve politikalarımızı bu hedef doğrultusunda oluşturuyoruz. Bu nedenle, artık 3Y olarak formüle ettiğimiz, Yerli, Yenilikçi ve Yeşil üretim anlayışı ekseninde mikro reformları öne çıkaracağız. Ar-Ge ve Yenilikte Yetkinlik Stratejimiz çerçevesinde paradigma değiştirecek, otomotiv ve makina gibi güçlü alanlarda hedef odaklı yaklaşım içinde olacağız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’YE İNOVASYON MERKEZİ

Konuşmasında Türkiye’ye yıllardır hayali kurulan inovasyon merkezini kazandıracaklarını söyleyen Bakan Işık, “Hükümet olarak 25 alanda yapısal dönüşüm programını başlattık. Sektörün gelişimine katkı sağlayacağına inandığımız “Otomotiv Test Merkezinin Kurulması” önceliklerimiz arasında yer alıyor. Avrupa’ya bağımlılığımızı teknik anlamda azaltacak olan, yıllardır hayalini kurduğumuz, dünyanın sayılı test ve inovasyon merkezlerinden birini ülkemize kazandırma yolunda çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Önem verdiğimiz bu test merkezinde özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu Tip Onay ve Ar-Ge testleri yapılacak. Testlere yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütecek olan bu merkez, yerli imkânlarla tasarlanacak ve üretilecek ”yerli marka araç” için de önemli adımlardan biri olacak” dedi.

YÜZDE 50 YERLİ ARAÇ ÜRETİYORUZ

Konuşmasında ülkemizde oranı yüzde 50’nin üzerinde olan yerli araç üretiminin yapıldığını söyleyen Işık, “Sadece üretim safhasını içeren araçlar yerli olarak algılanmamalıdır. Yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerinde olan araçların üretimi hâlihazırda ülkemizde gerçekleştiriliyor. Asıl önemli olan; katma değer yaratan tasarım, Ar-Ge, test ve belgelendirme süreçlerinin yerli olmasıdır. Bu bağlamda önemli aşamalar kaydettiğimiz “Yerli Marka Elektrikli Araç Üretimi” ve “Otomotiv Test Merkezi” projeleri üretimin yanı sıra tasarım, test ve belgelendirme süreçlerinin yerlileşmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Bu buluşmadaki esas gayemiz, sektörde karşılaştığınız sorunları, bu sorunların teşhis ve çözüm önerilerini sizlerden dinlemektir. Sizlerle birlikte el ele vererek çok daha rekabetçi bir otomotiv sektörü inşa edeceğimizden eminim” şeklinde konuştu. Bakan Işık’ın açıklamasından sonra toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki