Işık; "Fabrikaları biz yapacağız"

Işık; "Fabrikaları biz yapacağız"
15 Nisan 2016, Cuma - 17:12

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık;  "Organize sanayi bölgelerinde fabrikaları biz yapacağız, sizlere anahtarını teslim edeceğiz. Özellikle yüksek istihdam üreten sektörler inşallah bu imkandan faydalanacak" dedi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi sektörünün özellikle son çeyrekte ülke ekonomisinin büyümesine çok önemli katkı sağladığını anlatarak; “Sanayi üretimi, hem ocak hem de şubat aylarında yıllık bazda çok yüksek artışlar gösterdi ve yüzümüzü güldürdü. Biliyoruz ki sanayide çarklar dönüyorsa, Türkiye büyüyor demektir. Hem mevcut fabrikalarımız daha yüksek kapasiteyle üretim yapıyor, hem de yeni üretim tesisleri faaliyete geçiyor." diye konuştu.Işık, nanoteknolojiyle geliştirilmiş ürünlere, fonksiyonel tasarımlara, çevre dostu ürün ve üretim süreçlerine, teknik tekstil uygulamalarına ve kompozit ürünlere yoğunlaşmak gerektiğine dikkati çekerek, "Tekstil sektörünün Ar-Ge faaliyetleri konusunda daha aktif olması gerektiğine inanıyoruz. Şu anda ülkemizde 245 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Ancak bunların 11'i tekstil, 2'si hazır giyim olmak üzere, sadece 13 tanesi tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. 

 "Ar-Ge politikalarımızı daha üst seviyeye taşıdık"

Işık, yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını artırmak istediklerini dile getirerek, "Reel sektörün nitelikli yatırımlarını ve Ar-Ge projelerini teşvik etmek için radikal politikalar uyguluyoruz. En son hayata geçirdiğimiz Ar-Ge Reform Paketi, bunun en açık örneklerinden biridir. Bu reform paketiyle, hâlihazırda oldukça başarılı Ar-Ge politikalarımızı daha üst seviyeye taşıdık. Üretimde katma değeri artırmak için en önemli enstrümanlardan biri de tasarım. Özellikle tekstil, hazır giyim, mobilya gibi sektörlerde, tasarım yoluyla karlılığı kısa sürede artırmak mümkün. Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2014'te hazır giyim sektöründe, tasarım yapmayan firmaların faaliyet karlılığı, yüzde 4,5 iken tasarım yapanların faaliyet karlılığı, yüzde 7,3. Bu gerçekten dramatik bir fark. Türkiye'nin ihraç ettiği erkek gömleğinin kilogramı ortalama 26 dolardan satılırken İtalya'da kilogram başına satış fiyatı 98 dolar civarındadır. Hemen hemen aynı kalitede olan bu gömleklerin fiyatları arasındaki bu çarpıcı fark, büyük oranda marka ve tasarımdan kaynaklanıyor." Dedi.

 

Paket kapsamında artık 10'dan fazla tasarım personeli çalıştıran firmaların tasarım merkezi kurabileceği bilgisini veren Işık, "Bu tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı her türlü destek ve muafiyetten yararlanabilecek.  Teknoloji geliştirme bölgelerinde yapılan tasarım faaliyetlerini de destek kapsamına aldık. Ar-Ge ve tasarım yapan firmalara destek sağladığımız gibi, Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sipariş yoluyla yaptıran firmaların da vergi indiriminden yararlanmasını sağladık." dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki