İmarda Köklü Değişimler

22 Aralık 2015, Salı - 15:36

Hükümet, seçimlerde gündeme getirdiği Yerel Yönetim Reform Paketi'nin ana unsurlarını belirledi. Hazırlanan taslağa göre, imar değişiklikleri ile sağlanan rantın kontrolü planlanıyor.

Tek parsel imar değişikliği yapılarak, kişiye özel avantaj sağlanmayacak. Bu ancak okul ve hastane yapımında söz konusu olacak. İmar değişiklikleri araziye dev bir pano ile ilan edilerek, itiraz hakkı sağlanacak. İmar değişiklikleri ile sağlanan rant kontrol edilecek. Belediyeler, imar değişikliklerini vatandaşa önceden haber verecek. Değişiklikler, dev panolara asılarak duyurulacak. Parka bakan ev satın alıp, belediyenin yaptığı imar değişiklikleriyle önüne dev binalar dikilen kişilere, itiraz ve dava açma hakkı getirilecek.

KİŞİYE ÖZEL İMAR DEĞİŞİKLİĞİNE SON

AK Parti'nin hazırladığı, Belediyeler ve İmar Yasalarını kapsayan taslak, 3 başlık altında toplandı. 'Mali yapı, idari yapı ve belediye başkanlarının yetkileri' başlıklarında yapılan çalışmada, en çok tartışılan konu olan 'imar değişikliklerinden elde edilen rantla' ilgili ilginç düzenlemeler de bulunuyor. Yapılacak düzenlemenin ana unsurları şöyle : Belli bir parselde yapılan ve kişiye özel düzenleme olarak adlandırılan imar değişikliklerine son verilecek. Bunun hastane, okul ve alışveriş merkezi açılması gibi istisnaları olacak. İmar değişiklikleri, daha büyük alanları kapsayacak ve belli bir ada ve bölgeyi kapsayacak şekilde ve tüm donatılar planlanarak yapılacak

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki