İhracata katkı sunan 2. iliz

21 Ocak 2015, Çarşamba - 14:38

 

Yeni yılın ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Güzeloğlu, Kocaeli’nin Türkiye’ye örnek teşkil eden bir büyüme sağladığını belirterek, “Türkiye ihracatına katkı sunan ikinci iliz” dedi.

Geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinde yapılan kamu yatırımlarının değerlendirildiği 2015 yılının ilk İl Koordinasyon Toplantısı, Kocaeli Valiliği 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Belediye başkan yardımcıları, İl daire müdürleri ve ilçe kaymakamlarının hazır bulunduğu toplantıya Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeoğlu başkanlık etti. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Güzeloğlu, ilimizin Türkiye ihracatına katkı sunan ikinci il olduğunu belirtti. Kocaeli’nin, Türkiye’ye örnek teşkil eden bir büyüme gösterdiğini ifade eden Güzeloğlu “13 Organize sanayi bölgesi, 2 teknopark, 2 üniversitesi, Tübitak Marmara Araştırma Merkez, Türk Standartları Enstitüsü ve Ar-Ge merkezlerini barından Kocaeli bütün kapasitesini daha da ileriye taşıma gayreti içerisindedir” diye konuştu.

 

38 KURULUŞTAN BİN 35 PROJE

2014 yılının kamu yatırımı harcamaları hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Güzeloğlu “38 kuruluşumuzun sunduğu bin 35 projeye toplam 1 milyar 596 milyon 891 bin 672,72  TL’lik yatırım yapılmıştır. Bitirilen 523 projemiz ve devam eden 442 projemiz için harcanan miktar 1 milyar 8 milyon 497 bin 43 TL’dir. Henüz başlamayan proje sayımız 70 adettir. Mahalli idareler yatırımları için 12 kuruluşumuz 710 proje sunmuş ve 891 milyon 848 bin 616,46 TL yatırım payı vardır. Biten proje sayısı 404 devam eden proje sayısı 282’ken toplama harcama miktarı 555 milyon 665 bin 317,9 TL’dir. 26 genel idare kuruluşunun toplam 325 projesi için 705 milyon 43 bin 55, 70 TL yatırım yapıldı. Biten 199, devam eden 160 projemiz için 452 milyon 831 bin 723,10 TL harcandı” dedi.

 

ULAŞIMDA NELER YAPILIYOR

Toplantı da ilk olarak aktarımda bulunan isim Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Dr. Yener Birliker oldu. Karayolları Müdürlüğü’nün yürüttüğü projeler hakkında bilgilendirme yapan Birliker “Körfez Geçiş Köprüsü yıl sonu itibariyle aksama olmazsa hizmete verilebilecek duruma gelecektir. Hedefimiz 29 Ekim tarihinde açılışımızı gerçekleştirmektir. Kulelerimizin uzunluğu 222 metreye buldu. Köprümüze bağlanacak olan Kuzey Marmara Otoyol’unun ihalesi genel müdürlüğümüzün ihalesi 6 Mart’ta düzenlenecek. Kandıra Yolu Projesi tamamlanmış ve yatırım fonuna devredilmiştir. Kandıra Kavşağı’ndan başlayacak Kandıra’ya kadar devam edecek olan yol 2 çarpı 2 konumuna getirilecektir. 

 

4 KAVŞAK İHALEDE

Çayırova Kavşağı, Hanibal Kavşağı, Dilovası Kavşağı’nın giriş ve çıkışları düzenlenmesi, kamulaştırma sıkıntıları yaşanan Eynerce Kavşağı ve Gebze Kavşağı’nın doğu çıkışı için hazırlıklarımız devam etmektedir. Bu 4 kavşağımızın ihale sonucu bugün belli olacaktır” diye konuştu. Devlet Su İşleri 1. Bölge Müdürü Nazmi Koçak ise Vali Güzeloğlu’nun Dilovası’nda bizzat tanık olduğu Dilderesi’nin taşması sonucu yolun su içinde kalması konusunu gündeme taşıdı. Koçak “Dilovası Otoban Köprüsü hemen aşağısından geçen kavşakta tır parkı mevcut. Buradan geçen Dilderesi’nin dere potu yoğun yağışlarda, tır parkı sebebiyle başka yere aktarılamadığı için taşmaktadır. Sıkıntının çözülmesi için Karayolları, Büyükşehir ile birlikte çalışılması ve tır parkının söz konusu alandan kaldırılması gerekir” diye konuştu.

 

İKİ BARAJLA 25 MİLYON METREKÜP KAPASİTE

Su kapasitesini arttırmak amacıyla baraj projelerinin öne çekildiğini de hatırlatan Koçak “Yuvacık Barajı’nın kapasitesi 50 milyon metreküptür ve bu barajda şu anda 37 milyon metreküp suyumuz var. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yağışlarla başladı. Hatta barajımızı yüzde 100 kapasiteyle kullanabilirdik ancak olası bir baraj taşması yaşanmaması için kapaklarımızı açtık. Karamürsel’de yapılması planlanan Avcıdere Barajı’nın kapasitesi 9 milyon, İhsaniye Barajı’nın kapasitesi 16 milyon metreküptür. Kaynağı akarsu yatakları olacak olan bu iki barajımızın toplam kapasitesi 25 milyon metreküp olacaktır. Sayın bakanımızın talimatıyla bu iki barajın ihalesini öne çektik ve hazırlıklarımız devam etmektedir. Önümüzdeki aylarda barajların yapımına başlanacaktır” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki