İdris Ersoy: Kavgadan kaçmayız

15 Mayıs 2015, Cuma - 19:55

Hizmet-İş Şube Başkanı İdris Ersoy, Büyükşehir ve İSU toplu sözleşmeleri Arabulucu görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine yaptığı açıklamada, “Biz kavga ve kargaşa istemiyoruz. Ama bu noktaya gelmek istiyorlarsa biz kavgadan kaçmayız” dedi

Hizmet-İş Sendikası ve Yerel-Sen arasında Arabulucu ile yapılan son Büyükşehir ve İSU görüşmelerinde sonuç çıkmadı. İşverenin yüzde 7,24 oranındaki zam teklifini kabul etmeyen Hizmet-İş sendikası iki görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı, Sendika Başkanı İdris Ersoy, işverenin Ocak ayı enflasyon oranındaki yıllık zammını kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

 

SOSYAL HAKLARI DA İSTİYORLAR

Şube Başkanı İdris Ersoy, “Arabulucu görüşmesi İSU ve Büyükşehir adına yapıldı. Geçtiğimiz Perşembe Gebze’de, Pazartesi günü ise Darıca ve Çayırova’da bu görüşmeler yapılacak. Arabulucuda da anlaşma sağlamamız mümkün olmadı. Büyükşehir ve İSU’da 15’er madde geçmedi. Bizim için önemli sosyal maddeler var. İSU’nun özelleşmesi halinde İSU çalışanlarının Büyükşehir’e geçmesi, hafta sonu çalışmalarının esnekleştirilmesi, izinlerin düşürülmesi ile ilgili talepler var. Bu maddeler üzerinde de anlaşmadık.

 

SÖZLEŞMELER ENFLASYONA BAĞLANAMAZ

Aralık enflasyonu baz alınması gerekirken Ocak ayının enflasyonu öneriliyor. Oysa bizim sözleşmemiz Ocak ayında geçerli olacağı için Aralık ayının yüzde 8, 17 olan enflasyonunun önerilmesi gerekiyordu. Toplu sözleşmelerin her zaman enflasyona bağlanmasını doğru bulmuyoruz. Gerçekleşen enflasyon ortada. TÜİK’in verileri bizim taleplerimizi karşılamıyor. Enflasyona bağlanan toplu sözleşmeler her zaman kayıplara neden oluyor. bu talepler bizi ve işçi arkadaşlarımızı yaralıyor.

 

GREV OYLAMASI YAPACAĞIZ

Arabulucu uyuşmazlık maddesi Çalışma ve İş kurumuna verilecek. Genel merkez grev kararı verecek ve iş yerlerine asılacak. Burada grev oylaması yapıldıktan sonra işçiler grev derse grev, Yüksek Hakem derse Yüksek Hakem’e gideriz. Bu noktaya gelmesini garipsiyoruz. Seçim öncesi böyle bir şey yapılması anlamak mümkün değil. Yüksek Hakem’e gidilmesini istiyorlar. Grev yasaklı olan iş yerlerimizde var. Ama bu karar oylama ile belli olacak. Kavgadan, kargaşadan sonuç çıkmaz. Biz kavgadan yana değiliz. Ama illaki süreci bu noktaya getireceklerse bizde bu noktadan kaçmayız.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki