Hürriyet ve adalet saatlerde yer aldı

Hürriyet ve adalet saatlerde yer aldı
27 Mart 2016, Pazar - 14:57

Özay Titiz; ''Meşrutiyet döneminde yapılan saatler döneme ait kavramları taşıyorlardı''Kocaeli tarihi hakkında önemli bildirilerin sunulduğu Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III tarihe ışık tutuyor. 250 akademisyenin yer aldığı sempozyumun ikinci günkü ilk oturumunda bildiri sunan Özay Titiz ve Ramazan Sayım, Kocaeli Müze Müdürlüğü koleksiyonunda yer alan Osmanlı Dönemi saatleri hakkında önemli bilgiler verdi

DÖNEMİN RUHU SAATLERE İŞLENDİ

Özay Titiz tarafından sunulan Kocaeli Müze Müdürlüğü koleksiyonunda yer alan Osmanlı Dönemi saatleri adlı bildiride güneş saati, su saati ve kum saati olarak devam eden saat teknolojisi, 13. yüzyıldan itibaren Avrupa'da mekanik saat olarak devam etmiştir. Özay Titiz, Kocaeli Müzesi'nde 11 adet Osmanlı dönemi saatin bulunduğunu ve bu saatlerin 19. ve 20. yüzyıla ait olduğunu aktardı. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği sunumda Özay, Kocaeli Müzesi'nde bulunan saatlerde hem alaturka hem de alafranga rakamlar kullanıldığını aktardı. Özay Titiz, "2. Meşruiyet için yapılmış olan saatte hürriyet, adalet gibi dönemin siyasi ifadeleri saatler üzerinde kullanıldı. Dönemin ruhu saatlerde kendi gösterdi. Ayrıca saatlerde Rumi ve Hicri tarihler yer alıyordu" dedi.

SİKKELER ÜZERİNDE YER ALAN TASVİRLER

Arkeolog Zuhal Uysal ve Arkeolog Kayhan Akdeniz, Kocaeli Müze Müdürlüğü Kocaeli Müzesi Koleksiyonu Bizans Dönemi Sikkelerinden Örnekler başlıklı sunumlarıyla Kocaeli Müzesi'nde yer alan sikkeleri değerlendirdiler. Zuhal Uysal'ın yaptığı sunumda antik dönem darphaneler çok basit olduğunu ve her şey elle yapıldığını söyledi. Uysal, "Sikkeden önce takas yöntemi kullanılmıştır. Hayvanlar, tahıl ve metal çubuklar takas aracı olarak tarihte yer almış. Sikkeler çok küçük objelerdir. Fakat çok önemli bilgiler üzerinde taşır. Örneğin İmparatorun adı tarihi darphane adı gibi. Kocaeli Müzesinde yer alan sikkelerde de bunları görmek mümkün" dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki