HÜNKAR ÇAYIRINDA İFTAR BEREKETİ

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin geleneksel iftar programı Hünkar Çayırı’nda yapıldı.
09 Temmuz 2014, Çarşamba - 15:28

 

 

İftar programına Gebze İMH mensupları ve aileleri ile birlikte Gebze’de faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Ali Erol iftara katılanlarla yakından ilgilenirken, başkan yardımcısı Hasan Uyar hoca büyük katılımla gerçekleşen iftar yemeği sonrası misafirlere hitaben bir konuşma yaptı.

RAMAZAN AYI KUR’AN AYIDIR

Konuşmasında Ramazan ayının anlam ve önemi üzerinde duran Hasan Uyar hoca, Ramazan ayının Kur’an ayı olduğuna vurgu yaptı. Hasan Uyar “Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Hepimiz mutlaka Kur’an okuyoruz. Kur’an’ı anlamaya çalışıyoruz. Hayatımızda uygulamaya çalışıyoruz. Bizler müminler olarak sadece Ramazan’da değil, bütün aylarda Kur’an okumalı ve anlamaya çalışmalıyız. Ramazan Kur’an ayı olduğu gibi aynı zamanda oruç ayıdır. Oruç tutmak, aç, susuz kalmak demek değildir. Oruç Allah için bir irade ortaya koymak ve sabırla donanmak demektir. Bizler ancak sabırla mücadele ederek başarıya ve zafere ulaşabiliriz. Asıl başarı ve zafer müminin Allah’ın rızasını elde etmesidir.” dedi. İslam ümmetinin büyük bir aile olduğunu ifade eden Gebze İMH başkan yardımcısı Hasan Uyar hoca, “Ümmet olmak demek, büyük bir aile olmak demektir. Büyük bir ailenin içinde nasıl ki farklı mizaçlarda, farklı karakterlerde bireyler varsa, geniş ümmet ailesinde de farklı karakterde, farklı fikirlerde, farklı mezheplerde, farklı meşrepler ve farklı cemaatler de olacaktır. Ramazan-ı Şerif’in bizlere olgun mümin olmayı, kuşatıcı mümin olmayı öğretmesi gerekiyor. Bizler birbirimizin hatalarıyla gündem oluşturmayı bırakalım. Hatalarımızı, kusurlarımızı onaran ve örten bir duruş sergileyelim” diye konuştu.

İSLAMI EN GÜZEL ŞEKİLDE TEMSİL EDELİM

Kur’an’ı Kerim’in Müslümanları insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmet olarak nitelendirdiğine vurgu yapan Hasan Uyar hoca, “Hayırlı ümmet olmak için ilimle donanmaya ihtiyacımız var. Bizler kuvvetli ve olgun müminler olalım ve İslam’ı ve müminleri en güzel şekilde temsil edelim” dedi. “Müminler başkalarıyla güzel geçinen ve başkalarının da kendisiyle güzel geçinildiği insandır. Bugün İslam’a davet çalışmalarında en büyük engel Müslümanlar arasında yaşanan kavgalar, ihtilaflar, çekişmeler ve çatışmalardır. Müslüman cemaat ve kuruluşlar ve Müslüman toplumlar da birbirleriyle güzel geçinmeli ve kardeşlik ruhuyla bütün insanlara örnek olmalıdır” Gebze İMH’nin iftar programı Hünkar Çayırı’nda birlikte kılınan teravih namazının ardından sona erdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki