Hızlı tren projesi bu yıl başlayacak

Hızlı tren projesi bu yıl başlayacak
11 Mart 2016, Cuma - 12:07

Binali Yıldırım'ın İstanbul'dan Edirne'ye hızlı tren yapımına bu sene başlanacağını açıklaması Edirne halkını heyecanlandırdı.

Yeni Türkiye'nin hızına hız katacak ulaşım projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İstanbul'dan Edirne'ye hızlı tren yapımına bu sene başlanacağını açıklamıştı. Türkiye'nin Avrupa'ya açılan sınır kapısı Edirne hızlı trenle beraber çağ atlayacak.

TİCARETİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, hızlı tren projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hızlı trenin Edirne'de ticareti olumlu yönde etkileyeceğini belirten Zıpkınkurt, şunları kaydetti: "Hızlı tren projesi, ilimiz için çok önemli. Bilindiği gibi, İstanbul'a 250 kilometre yakınız ve 2 saatlik bir kara yolu seyahati var. İstanbul'a gelen turistlerin yüzde 20'si Edirne'ye hızlı trenle gelirse Edirne'yi ihya eder. Edirnemizde hem tarihi eser sayısı fazla hem de ilimiz Avrupa'ya açılan sınır kapısıdır. Edirne'nin hızlı trenle beraber çağ atlayacağını düşünüyorum."

"EDİRNE'Yİ ŞAHA KALDIRACAK"
Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da Bakan Yıldırım'ın hızlı tren konusundaki açıklamalarının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Hızlı trenin Edirne'yi her yönden uçuracak bir proje olduğunu aktaran İnağ, ''Hızlı tren demek, Edirne'nin şaha kalkması demektir. Edirne'nin her türlü ürününün, malının, toprağının değerlenmesi demektir'' şeklinde konuştu. İnağ, Edirne'nin en fazla turist alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, hızlı trenin gelmesiyle bu rakamların 10 katına çıkacağına işaret etti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki