HDP İl Başkanı Akgül: Olaylar provokasyon

Halkların Demokratik Partisi İl Başkanı Mehmet Akgül, il binasına gösterilen tepkiyi ve HDP’li belediye başkanlarının özerklik ilanını değerlendirdi
25 Ağustos 2015, Salı - 17:21

İZMİT’te dün akşam düzenlenen “Şehide saygı, teröre lanet” yürüyüşüne katılanlar, güzergah üzerindeki HDP il binasının önünde toplanmış, binanın çatısına Türk bayrağı asmıştı. O sırada parti binasında bulunanlarla yürüyüşe katılanlar arasında ufak çaplı bir arbede çıkmıştı. HDP İl Başkanı Mehmet Akgül olaylar sırasında il dışında bulunduğunu ancak telefonla sürekli olarak bilgi aldığını söyledi. 

BARIŞTA ISRARCIYIZ

Olayları “provokasyon” olarak değerlendiren Akgül, “Ben bunun birkaç provokatör tarafından yapılmış bir olay olduğunu düşünüyorum. Bizim amacımız belli. Türkiye’de barışı tesis etmek. Siyasetin de bu noktada tek araç olduğuna inanıyorum. Ne yazık ki sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Artık bu ölümler son bulmalı. Biz barışta ısrarcıyız” dedi.

ÖZERKLİK AYRILMA DEĞİL

Mehmet Akgül, son günlerde Güneydoğu Anadolu’da HDP’li belediye başkanlarının özerklik ilan edilmesini de değerlendirdi. Özerklik ilanının bölücülük olarak nitelendirilmemesini isteyen Akgül’ün konuya ilişkin görüşleri şöyle: “Eğer bu ülkede hukuk işleyecekse herkese eşit işlemeli. Cumhurbaşkanı tek başına ülkeyi yönetiyor. İstediği kurumdan istediği kararları aldırıyor. Ortaya da böyle sonuçlar çıkıyor.

LİNÇ KAMPANYASI

Özerk yönetim, bizim seçim beyannamemizde de var. Türkiye’de yerel yönetimlerin, kendi sorunlarını çözebilecek bir yapıya kavuşması gerekir. Bu AB yerel yönetim şartında da var. Ve hükümetin de kabul ettiği bir durum. Partimize yönelik bir linç kampanyası var. Bu anlayışı yıkmak için konuyu iyi bilmeliyiz. Ortada, ülkeyi bölmek gibi bir durum yok. Biz bu ülkenin birleştirici çimentosu olmak istiyoruz. Özerklik ilanı da bölücülük değildir.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki