Hayvanseverlerden Samir tepkisi

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne getirilen gergedan Samir hakkında açıklama yapan Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Hayvanlara Adalet Platformu tepkilerini dile getirdiler.
26 Aralık 2015, Cumartesi - 19:39

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne getirilen gergedan Samir hakkında Kocaeli Doğa Ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve HAD (Hayvanlara Adalet Platformu) tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında “Türkiye'nin ilk tutsak gergedanı, Samir oldu” sözlerine yer verildi.

 EZİYETLE ÜLKEMİZE GETİRİLDİ

Platform üyeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada “2 Aralık 2015 Günü, İngiltere'den Türkiye'ye, ülkemizin ilk gergedanı olma onuruna layık görülen Samir isimli Hint gergedanı getirildi. Hayvan Özgürlüğü ve Hakları Mücadelesine ters düşen hayvanat bahçesi kavramı bizleri zaten varlığı ile üzerken uzun bir yolculuk ve eziyetle ülkemize getirilen gergedan bizler ve hayvan özgürlüğüne gönül veren herkesçe olumsuz karşılandı” denildi.

HAYVANAT BAHÇESİ SAĞLAYAMAZ

Gergedan Samir’in yaralanması hakkında basında çıkan haberlere atıfta bulunan platform üyeleri, en iyi şartlardaki hayvanat bahçeleri bile yaban hayvanının doğal yaşam alanının yerini tutamaz. Koşmak, tırmanmak, uçmak, yemek aramak, eş seçmek, kendi türleri arasında olmak gibi onlar için önemli olan şeyleri yapmaları engellenir. Sürekli hareket halinde olan yaban hayvanları belirli bir coğrafi alana ihtiyaç duyarlar. Hayvanat bahçeleri onlara bu olanağı sağlayamaz. Örneğin, hayvanat bahçelerinde yaşam alanları ortalama olarak bir aslan için 18 bin kat, bir kutup ayısı içinse 1 Milyon kat daha küçüktür” sözlerine yer verildi.

NESLİ TÜKENİYOR

Bir canlının neslinin korunmasının yöntemi hayvanat bahçelerine hapsetmek olmamalıdır diyen platform üyeleri “Türleri yok olmaktan koruduğunu iddia eden çoğu hayvanat bahçeleri yaban hayatta tehlike altında olanlardan çok, kalabalıkları çeken popüler hayvanları bulundurmaktadırlar. Eğer hayvanat bahçeleri türlerin yok olmasını engelleme konusunda başarılı olsaydı hayvan tür sayının artması beklenirdi fakat aksine düşüyor. Açıkça söyleyebiliriz ki; hayvanat bahçeleri bio çeşitliliğin iyileştirilmesi hususunda bir çözüm üretmiyor. Eğer dağ gorilinin sadece hayvanat bahçelerinde yaşamlarını sürdürebilecekleri doğru ise, kendimize şu soruyu sormalıyız; hayvanların bizim planladığımız yapay bir çevrede yaşamaları, hiç doğmamış olmalarından daha mı iyi?” sözleriyle vurgu yaptılar.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki