Hastane durmadı, proje tadilatı var

09 Temmuz 2015, Perşembe - 01:48

Kocaeli’de seçimden kısa bir süre önce temelleri atılan Şehir Hastanesi inşaatının durduğu ve temelinin kapatıldığı şeklindeki iddialar asılsız çıktı.  Projede tadilat yapıldığı ve inşaat çalışmalarına önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtildi

Kocaeli’de, yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerinde ait olarak kullanılan ve ‘cephanelik’ olarak bilinen bin dönümlük alan,  büyük girişimler sonucunda kamu yararına kullanım için açıldı. İlk önce bu alanda güzel bir mesire alanı ve spor tesisi yapıldı. Ardından Kocaeli’nde ki bürokratların girişimi ile kentin önemli bir ihtiyacı olan şehir hastanesi olması konusunda çalışmalarda bulunuldu. Yapılan girişimler sonucunda bu proje hayata geçirildi ve seçimden kısa bir süre önce 20 Mayıs günü düzenlenen törenle temsili bir temel atma gerçekleştirildi.

2 FİRMA İŞLETECEK

Yap işlet devret modeli ile 350 milyon Euro harcamayla  kurulacak hastanede  491 yataklı Bölge Hastanesi, 117 yataklı Onkoloji Hastanesi, 247 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 125 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yeralacağı ifade edildi.  Toplamda 1180 yataklı kampüs 25 yıl süreyle anlaşma yapılan iki firma tarafından işletileceği belirtildi.

İŞ MAKİNELERİ GELDİ

20 Mayıs’ta düzenlenen Temel atma törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kampüse adının verileceği açıklanan bir süre önce Milli Savunma Bakanlığı’na atanan Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekilleri Zeki Aygün ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü ve Türkerler Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker katıldı.  Tören sonrasında ise bölgeye iş makinekleri geldi. Şantiyede kullanılacak prefabrike yapılarda getirildi. Ancak çalışmalar geçici süre ile durduruldu.

CHP’Lİ VEKİLDEN İLGİNÇ İDDİALAR 

Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tabelası halen duran hastane kompeksi alanına gitti. Yanında bazı basın kuruluşlarının temsilcilerini götüren Akar,  hastanenin açılan temelinin kapatıldığını ve amacın seçim öncesi vatandaşı kandırmak olduğunu ileri sürdü.  Bu açıklamalar bazı medya kuruluşları tarafından genişçe servis edildi.

PROJEDE TADİLAT YAPILIYOR

Konu ile ilgili olarak, sağlık bakanlığı yetkililer henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.  Kocaeli’li bakan ve vekillerin ise, konuyu soruşturduğu ve bu konuda açıklama yapmaya yetkili olan Sağlık Bakanlığınca, yapılan haberlerin bilgisizlikten kaynaklı olarak tamamıyla yanlış olduğu belirtildi. Bölgenin daha önceki kullanımı, şu anki durumu ve yapısı nedeniyle, hazırlanan plan ve projelerde zaruri bir tadilat yapıldığı ifade edilerek, projenin devam ettiği ve bölgedeki inşaat çalışmalarına önümüzdeki günlerde devam edeceği vurgulandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki