Hac kayıtlarına büyük ilgi

19 Ocak 2016, Salı - 14:04

Suudi Arabistan'ın 2013 yılından beri uyguladığı yüzde 20 kontenjan indirimi nedeniyle kayıt almayan Diyanet, bu sene yeni başvuru almaya başladı. Hacca gidecek olanlar 3 bin 600 dolardan başlayan fiyatlarla kayıt yaptırabiliyorlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl hacca gidecek olanlar için kayıt işlemlerine izin verdi. 2013 yılında Suudi Arabistan’ın kontenjanı yüzde 20 seviyesine çekmesi sonrasında binlerce kişi hacca gidemedi. Diyanet İşleri Başkanlığı kayıtlarında 1 Milyon 200 bin kişi beklerken bu yıl 1 Milyon kişinin kayıt yaptırması bekleniyor. Ülke olarak hacca yıl içerisinde en fazla 60 bin kişi gönderilebiliyor.  

18-27 OCAK TARİHLERİNDE KAYIT

18-27 Ocak tarihleri arasında ülke genelinde hac kayıtları için ön kayıtlar yapılmaya başlandı. Daha önce kayıt yaptıranlar (adres, telefon, hac kategorisi, birlikte gitme gruplarında) değişiklik yapmaları durumunda müftülüklere giderek işlemlerini yenilemeleri gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ile anlaşmalı bankalara 20 TL ön kayıt ücreti yatıran hacı adayları kayıtlarını müftülüklerde yaptırabiliyorlar. 

2 MART TARİHİNDE KURA ÇEKİMİ

Hac kayıtları yaptırmak isteyen hacı adayları online olarak internet üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kayıt yaptırabiliyorlar. Ön kayıtların bitmesi sonrasında 2 Mart tarihinde kura çekilişleri yapılacak. Hacca gidecek isimlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden yayınlanacak. Hacı adayları TC kimlik numaraları ile sonuçları öğrenebilecekler.

ÜCRET TARİFELERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilecek olan hacı adayları için ücret tarifeleri belirlendi. Normal Hac: 3600 – 3800 dolar, Müstakil Hac: 5000 – 5400 dolar ve Otel Tipi Hac: 6500 dolar ve üstü olarak belirlendi.    

KAÇ BİNLERE ULAŞIR BİLMİYORUZ

Hac başvuruları ile ilgili Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, “Kocaeli İl Müftülüğü olarak tatlı bir telaş ve yoğunluk içerisindeyiz. Bu yoğunluğumuz 27 Ocak’a kadar devam edecek. Başvurular, il ve ilçe müftülükleri haricinde internet üzerinden de yapılıyor. Bu yılda yığılma bekliyoruz. Hacca gidecek olan hacı adayları 2 Mart tarihinde belirlenecektir. Şuan itibariyle ilimizde 28 bin 073 adayımız geçmiş yıllardan hac sırası geldi ve hacca gitmeyi bekliyor. Oluşan kayıtlar ile birlikte sayı kaç binlere ulaşır bilemiyoruz” dedi.  

HERKESE NASİP ETSİN

Hacı adaylarımız bankaya 20 TL sembolik ücret yatırıp dekont ile müftülüklerimizden dolduracakları formları ile birlikte verecekler diyen Müftü Doğan “2015 yılında kuraya girip kurası çıkmayan hacı adaylarımızın kayıtları otomatik olarak tazelenecektir. Bir daha başvuru yapmalarına gerek yok. Geçmiş yıldan sıra bekleyen hacı adaylarımız telefon numaraları ile birlikte bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Gerek erkek gerek hanım adaylarımız gitmek için çaba sarf ediyor. Cenab­ı mevlam herkese nasip etsin” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki