Grip salgını tehdit ediyor

18 Mart 2015, Çarşamba - 16:52

 

Bölgemizi Etkisi Altına Alan Grip Salını Yüzünden Vatandaş Ne Yapacağını Şaşırmış Durumda.

Avrupa ve Asya’da 4 milyondan fazla insanı etkileyen, ölümlere yol açan grip salgını Türkiye’yi tehdit etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, alarma geçti.

HIZLI ARTIŞ KORKUTUYOR
Türkiye’de 2014 yılının kasım ayında H3N2 ve İnfluenza B virüsleri yaygın olarak görüldü. Kasım ayında gribin görülme sıklığı 100 binde 440 olarak belirlendi. Aynı yılın aralık ayında H3N2 ve H1N1 virüsleri sıkça görüldü. Kasım ve aralık aylarında normal seyreden gripte, 2015’in ocak ayında adeta patlama yaşandı. Ocak ayında H1N1, H3N2 ve Influenza B virüslerinin tümü yaygın olarak tespit edildi. Virüslerin ocak ayındaki görülme sıklığı yüzbinde 600 olarak kayıtlara geçti. Sağlık görevlileri gripten korunmaları içinse vatandaşlara şu önerilerde bulundular: “En etkili yöntem el yıkama. Başka birinden alınan paralara dikkat edin. Bilmediğiniz bir yere gidip bir yere dokunduğunuzda mutlaka ellerinizi dezenfekte edin. Ama bunlar sadece koruyucudur. En etkili yöntem grip aşısıdır. ”

GRİPTEN NASIL KORUNURUZ?
-Hasta kişiler ile yakın temastan kaçının. -Grip durumunda evde istirahat edin.
-Sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayın. -Hastalığın bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçının.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki