Gıdada olumsuz seyir sürüyor

03 Şubat 2015, Salı - 23:37

 

ÜFE ve TÜFE oranlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Gıda tarafında da olumsuz seyrin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 8,17 olan 2014 yılının yıllık enflasyonuna göre yüzde 7,24’e gerilemiş olmamız 2015 yılı beklentimizin yüzde 7’nin altı olacağına işaret ediyor” dedi.

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ÜFE, TÜFE oranlarını değerlendirdi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede; “Bugün, Ocak ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 7,24 ve Yurt içi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 3,28 oldu. Aylık enflasyon binde 1,10 artarken, üretici fiyatları da yüzde 0,33’e arttı. Sanayi üretimindeki yavaşlamanın etkisini ÜFE’de bir derece gördüğümüzü düşünüyoruz. ÜFE’nin içinde özellikle petrole dayalı ciddi gerilemenin belirgin etkisi dikkat çekmektedir. TÜFE tarafında ise özellikle çekirdek enflasyon ile ilgili H ve I endeksinde beklenen düzeyde bir iyileşmenin oluşmadığı anlaşılıyor.

 

SIKI PARA POLİTİKASI

Gıda tarafında da olumsuz seyrin sürdüğünü görüyoruz.  Yüzde 8,17 olan 2014 yılının yıllık enflasyonuna göre yüzde 7,24’e gerilemiş olmamız 2015 yılı beklentimizin yüzde 7’nin altı olacağına işaret ediyor. Ancak bunun yüzde 5’lere ne derece yaklaşacağı soru işaretidir. Nitekim petrol fiyatlarının brent bazında yeniden 55’li seviyelerin üzerine geri dönmesi, petrol kaynaklı düşük enflasyonun sürmeyebileceğini gösteriyor. ÜFE bu kadar düşükken TÜFE’nin yüksek seyretmesi makasın oldukça yüksek kaldığı anlamına geliyor. Bu durum Merkez Bankasının özellikle tüketim yönlü sıkı para politikasını zorunlu kılabiliyor.

 

İNDİRİM OLASILIĞI DÜŞÜYOR

Tüketim tarafında görece daraltıcı bir uygulama var iken üretim tarafında ise canlandırma politikasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Merkez Bankası yaptığı ara açıklamalar ile özellikle kur yönünde dalgalanmalara yol açtığını teyit ediyoruz. Ekonominin istikrarı için bu dalgalanmaların çok olumsuz olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Şubat ayı itibariyle mevcut Para Politikası anlayışına istinaden ciddi bir indirim gelmesi olasılığı düştü görünüyor. Sanayiciler olarak kredi faizlerini etkileyecek olan gecelik borç verme faiz oranının düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki