Genç Hareket’ten şiir dolu bir gece

24 Aralık 2014, Çarşamba - 14:28

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze Genç Hareket Kız Birimi’nin hazırladığı “Unutulmayacak Ezgilerle Bizim Şiirlerimiz” bayanlara özel şiir dinletisi programı Gebze Kültür Merkezi Kardelen Nikah Salonu’nda yapıldı.

Bayanların büyük ilgi gösterdiği etkinlik, Genç Hareket Kız Birimi Başkanı Arzu Kotan’ın açılış konuşması ile başladı. Programda Mehmet Akif’ten Necip Fazıl Kısakürek’e, Sezai Karakoç’tan Erdem Beyazıt’a şiir, sanat ve düşünce dünyamızda önemli yeri olan şairlerin şiirleri okundu, ezgiler söylendi.

YAŞADIĞI ÇAĞIN FARKINDA OLAN BİR GENÇLİK

Arzu Kotan Şair Necip Fazıl Kısa Kürek’in Gençliğe Hitabe’sinin “Bir gençlik, bir gençlik, zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik” satırları üzerinde durarak, “Bizler de yaşadığı çağın farkında olan, toplumun sorunlarını gören ve bu sorunları çözmek için fedakarlıkla, sağduyuyla, sorumluluğunun bilincinde olarak hareket eden bir gençlik yetiştirmek için gayret ediyoruz. İbadetiyle, ahlakıyla, duruşuyla, samimiyetiyle, sanatıyla, müslümanca bir duruş sergileyen bir gençlik” diye konuştu. Kotan sözlerine şöyle devam etti:

TOPLUMSAL DEĞİŞİMDE SANATIN ETKİSİ BÜYÜKTÜR

“Takdir edersiniz ki toplumların değişmesinde sanatın etkisi oldukça büyüktür. Yıllarca gençlerimizi sanat yoluyla ahlaki anlamda dejenerasyona  uğrattılar ve zihinsel bir inşa sürece başlattılar. Bu sayede toplumda kültürel yozlaşma ve değerlerden bilinçsizce uzaklaştırılma süreci yaşandı. Biz sanatın değerlerimize uygun yönlerini yeniden hayata geçirmek için bir adım atmak istedik. Bu bağlamda bu etkinliği yapmaya karar verdik. Biz Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi olarak olarak yaptığımız etkinliklerle gençlerimize doğru bir din algısı vermek amacındayız. Kur’an ve sahih sünnete uygun bir yaşam mantığıyla doğru bakış açısı geliştirmek hareketimizin temel hedefidir”

Program Mehmet Akif Ersoy, Sezai Karakoç, Erdem Beyazıt gibi şairlerin şiirlerinin okunması çeşitli ezgi ve ilahilerin söylenmesi ile sona erdi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki