Gelen bu maillere dikkat edin

Gelen bu maillere dikkat edin
11 Nisan 2016, Pazartesi - 12:18

Siber saldırganlar telekom operatörleri adına düzenledikleri yüksek bedelli faturalarla önce bilgisayarları ele geçiriyorlar, ardından da fidye istiyorlar

Bu saldırılar sonunda bölgemize de sıçradı. Bölgemizde bir çok kişi  bilgisayarlarını  açtığında Telekom faturası ile gönderilen Cryptolocker virüsü ile karşı karşıya kalıyor.  Bilgisayarında önemli dosyaları olan ve bunları açamayan vatandaşlar ise ne yapacağını bilemez bir halde bilgisayar servislerinin yolunu tutuyor. Tabi sonuç değişmiyor ve ele geçirilen dosyalar bir daha açılmıyor. 
Siber saldırganlar Telekom operatörleri adına sahte e-faturalar düzenleyerek, sahte e-faturaların içine yerleştirdikleri Cryptolocker virüsü ile kurbanlarından maddi kazanç elde etmeye çalışıyorlar. Yeni başlayan saldırıda yüksek kullanım bedelli faturalarla kullanıcılar şaşırtılarak e-faturayı bilgisayarlarına indirmeleri sağlanıyor ve kullanıcıların cihazlarına Cryptolocker bulaştırılıyor. Yetkililer ise,“Kaynağından emin olmadan e-postaların içindeki faturaları açmayın. Alışılmadık bir durum mevcutsa gönderici kurum ya da kişiyle birebir konuşarak durumu açıklığa kavuşturun. Mevcut güvenlik sistemlerini kontrol ederek bu tip tehlikeli e-postaları engelleyebilen veri güvenliği ürünleri kullanın. Güvenlik çözümü ve diğer tüm uygulamaları sürekli güncel tutun. Bir saldırı olduğundan şüphelendiğinizde sistemine tam kapsamlı bir tarama yapın” şeklinde uyardılar.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki