Gebze’ye çıkarma yaptılar

Gebze’ye çıkarma yaptılar
07 Mayıs 2016, Cumartesi - 12:03

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İl Başkanı Cengiz Sarıbay Gebze’ye çıkarma yaptı. Akar, Gök Denizcilik firması ve kamyon parkında faaliyet gösteren Marmara Nakliyeciler şirketiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, banliyö trenlerini incelediği İzmit-Gebze seferinin ardından, Gebze’de bulunan Eskihisar araba vapurları alanına ve kamyon TIR parkına ziyarette bulundu. Milletvekili Haydar Akar, Eskihisar’da faaliyet gösteren Gök Denizcilik firması ve kamyon parkında faaliyet gösteren Marmara Nakliyeciler şirketiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Akar’a CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun ve partililer eşlik etti. Akar Gök Denizcilik firmasının devletten 10 yıllığına kiraladığı 5 bin 800 metrekare alan için herhangi bir ödeme yapmayarak kamuyu zarara uğrattığını ifade ederken, Marmara Nakiyeciler firmasının ise kamyon parkında üç yıldır sözleşmesiz çalıştığını söyledi.


Haydar Akar, Gök Denizcilik firması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gök Denizcilik buradan uzun yıllar karşın tarafa yolcu taşımak için İDO ile mücadele etti ve istediğine ulaştı. Seferlere başlarken burada gemilerini durdurabileceği alanlar gerekiyordu. Aslında bu alan bin 800 metrekare olan halkın kullanım alanıydı. Gebze Belediyesi 2002 yılında bir karar alarak buranın kiralanması yönünde karar aldı. 2004 yılında sözleşme yaparak10 yıl süreyle burayı Gözdeniz F belli bir rakam karşılığı kiraladı” ifadelerini kullandı.

Firmanın kirasını ödemediğini ifade eden Akar, “Fakat Gök Denizcilik firması 10 yıl boyunca bu alanın kirasını ödemedi. Sözleşme süresi bitmesine rağmen yine de bu alanı işletmeye devam ediyor ve hiç bir şekilde ödeme yapmadı belgelerle kanıtlanmaktadır. Belediye meclisi toplanarak borcu yapılandırmaya karar verdi. 15 milyon faizleriyle birlikte bir rakam çıkardı. Bu rakam daha sonra 6 milyon 52 bin liraya düştü. 15 ay eşit taksilerle ödenmesi kararlaştırıldı. Maalesef bu şirket bunu ödememeye devam etti. Yapılan sözleşmeye göre ihale feshedilmesi gerekiyordu. İhale feshedilmesine rağmen bu firma burayı kullanmaya devam etti. Belediye firmanın isteği doğrultusunda tekrar yapılandırmaya gitti” diye konuştu.


İZİN VERMİYORLAR
Sözlerini devam ettiren Akar, “2008-2013 tarihine kadar olan borçları ile beraber 5 milyon 345 bin ödemesine kararlaştırdı. Bunu da yine eşit taksit ve 1,5 milyon peşin vermeyi ve geri kalanını da 15 eşit taksitle vermeyi kabul etti. Maalesef şirket ikinci yapılanmayı ödemedi. Bu sefer üçüncü bir yapılanma talep etti. Üçüncü yapılanmada da Gök Denizcilik protokol kapsamındaki borçları ya da protokol imzalanmasından sonra ödenecek borçları 3 ay üst üste ödemediği takdirde bu yapılanmanın hükümsüz hale geleceğini ve belediyenin her türlü dava haklarına sahip olduğu kabul edilmişti. Dördüncü bir yöntem bulmaya çalışıyorlar. Buradaki 12 metre genişliğindeki alanı kullandırtmak üzere tekrar bir protokol yapıyorlar. Geri kalan kısmı vatandaşa açık kalacak deniliyor. Ama buna asla izin vermiyorlar” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki