Gebze'de uyuşturucu üzerine büyük tespit!

15 Ekim 2014, Çarşamba - 09:44

Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli Hemşeri Dernekleri Başkanları, Gebze’de bulunan Sivil Toplum Merkezinde bir araya gelerek uyuşturucuya savaş açtı.

Geçtiğimiz ay ilk toplantısını Gebze İlçe Emniyet müdürlüğünde yapan Kocaeli Hemşeri Dernekleri Birliği üyeleri, bu kez Sivil Toplum Merkezinde bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı. Toplantıya başkanlık yapan Gebze İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, "18 yaş üstünde 730 kişinin uyuşturucu kullandığını tespit ettik. Bunların 450'si kendi isteğiyle tedavi olmak istediler. Kendi isteğiyle tedavi olan arkadaşlarımızı, devlet olarak takviye ediyoruz yardımcı oluyoruz. Geri kalan arkadaşlarımızı da tedavi sürecine çağırdık onlara da ulaştık. İknayı sivil toplum örgütleriyle beraber yaptık. 18 yaş altında uyuşturucu madde kullanan şu an 48 kişi var, bunlardan 26 tanesi tedavi görüyor kendi isteğiyle. Diğer kalan 22 kişi tedavi görmedi. Eğer sokaklarda bir probleminiz varsa, direk bize gelin. Bizle görüşün, karakol amirleriyle görüşün. Karakol amirlerine bu konu hakkında eğitim verildi. Arkadaşlar, sadece bakın, diyoruz ki; 'polisin böyle esrarengiz olaylara tepki vermesi çok güzel, yakalıyor' ama piyasada hala bir arz-talep var. Çünkü çocuklarımızı sahipsiz bıraktığımız sürece bu işlerin devamı gelecek. Herkesin çocuğuna sahip çıkması lazım. Arkadaşlarını bilmesi lazım, okulunu takip etmesi lazım" dedi.

ÇOCUKLARIMIZ BONZAİDEN ÖLÜYOR!

Gebze Toplu Taşımacılar Derneği Başkanı ve Akalın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akalın, "Geçtiğimiz yıl 400 kişiyi uyuşturucuya kurban verdik. Bu sayıyı en az seviyeye indirmek için çalışmalıyız. Çocuklarımız gençliğimiz Bonzaiden ölüyor, Bu gençlik hepimizin. Dershaneler, Etüt merkezleri. İlkokullar, Ortaokullar, liselerde nasıl trafik eğitimi veriliyorsa, trafik eğitiminin içinde de uyuşturucu maddelerin zararlarına yönelik, aileleri de kaplayan bir eğitim metodu geliştirilmeli, Böyle bir çalışmanın bunun ilk defaGebze'de olması güzel bir şey. Biz Kocaeli Hemşeri Dernekleri Federasyonu olarak 'ne yapılabilir Gebze için?' sorusunu kendimize soruyoruz. Emniyet müdürlüğümüzün bu konuda bize desteği sonsuz, bu sosyal projeye katkı sağladığı için kendilerine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR!

Uyuşturucu ile mücadelede herkese görev düştüğünü belirten Akalın, "Bu olaya inanmamız lazım. Düşünebiliyor musunuz, bu 5 liraya alınıp 20 liraya Gebze'de peynir ekmek gibi satılıyorsa bunda bir sıkıntı var. Her yıl 400 tane çocuk ölüyorsa, bir dahaki yıla en azından bunların önünde geçilip, tedavi sürecinde ne yapılabiliyor, hastanelerde olsun, birebir ev ziyaretlerinde bunların önüne geçmemiz lazım. Burada herkese bir görev düşüyor. Buradaki dernek başkanlarının, derneklerinde bağlı oldukları bütün SMS sistemiyle ve lokallerinde bir toplantı yapara emniyetten bazı şeyleri beklemeden kendimiz seminer vermemiz lazım. Bunu da halk eğitimleri yapabiliyor. Emniyetten destek isteyebiliriz. Bu konuda da gelip derneklerde, lokallerde bu işi anlatabiliriz. Bu zamana kadar yapılmayan bir şey ve Gebze'de ve Türkiye'de bu ilk oluyor. İnşallah bunlar ileriye dönük güzel işler olur. Müdürüme de teşekkür ediyorum, bütün dernek başkanlarına da teşekkür ediyoruz böyle bir katkıda bulundukları için. İnşallah güzel işler olacağına inanıyorum" dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki