Gebze’de Türkün Kanayan Yarası Konulu Panel Düzenlendi

Gebze’de Türkün Kanayan Yarası Konulu Panel Düzenlendi
26 Nisan 2016, Salı - 10:55

Gebze ilçesinde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TURKAV) Gebze Şubesi tarafından, “Türkün Kanayan Yarası” konulu panel düzenlendi. 
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Gebze Şubesi tarafından düzenlenen “Türkün Kanayan Yarası” konulu panel Osman Hamdibey Kültür Merkezinde yapıldı. Osman Hamdibey Kültür Merkezinde düzenlenen panele, Doğu Türkistan İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli, Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, MHP Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, çok sayıda dernek ve vatandaşlar katıldı.
“KONUKLARIMIZ YAŞADIKLARI SIKINTILARI ANLATACAKLAR”
Gebze’de düzenlenen “Türkün Kanayan Yarası” konulu panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren TURKAV Gebze Şube Başkanı Ahmet Vicdan, "Türk varlığını ve sıkıntılarını konuşmak için toplandığımız bu akşamda kıymetli konuklarımız her bir sıkıntıları bizzat yaşamış yolumuzu aydınlatacak şahsiyetlerdir. Burada olup bizlere de rehberlik ettikleri için gönülden teşekkür etmek istiyorum. Doğu Türkistan’da insanca yaşam hakları ellerinden alınan ama dünya kamuoyunda gündem konusu olarak bile algılanmayan bir dram varken, Türkmeneli’nde karnını doyurmaya çalışan kardeşlerimiz güvenlik diye bir sorunlarının olduğu bile bilinmezken, Türk’ün öz yurdu Karabağ’da yaşananlara ses edilmediği günlerde elbette daha duyarlı olmak mecburiyetimiz vardır” dedi.
“SURİYE TÜRKMENLERİ HAKKINDA İLK MEDYA ÇALIŞMASINI BİZ YAPTIK”
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, “Türk dünyasının aklınıza gelen her yöresinden gazetecilerle yerinde bir birim kurup çalışıyoruz. Bizim çalışma sistemimiz Türk dünyasının anlatılmayan dertlerini, Dağlık Karabağ’dan Türkmeneli’ne, Doğu Türkistan’a, Kırıma kadar nerede Suriye Türkmenlerine kadar, özellikle Suriye Türkmenleri üzerinden 2014 yılında ilk medya çalışmasını yapan ekip biziz. Bütün bu yaptığımız çalışmaları gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Dağlık Karabağı Azerbaycan Türkmeni anlatsın, Irak Türkmenliğini Kerküklüler anlatsın, Doğu Türkistanı’da orada yaşayan Uygur, Kazak Türkleri anlatsın” şeklinde konuştu.
“EĞER ANADOLU SUSARDA DOĞU TÜRKİSTAN’DA SUSAR”
İstiklal Marşını okurken “Sönmeden Tutan En Son Ocak” diyoruz diyen Yavuzaslan, “Sadece Anadolunun Türklüğü için değil, Türk dünyasının umudu ocaklardır. Ocaklar birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde olması gerekir. Eğer Anadolu susarda Doğu Türkistan’da susar. Eğer Anadolu susarsa Kerkük gider. Eğer Anadolu susarsa işte o zaman Türkmendağı düşer. Onun için bu dava bu kadar kutsaldır” ifadelerini kullandı.
“YOĞUN BİR ÇİNLİ GÖÇMEN NÜFUS VAR”
Doğu Türkistan’ın neden Çin işgalinde olduğunu ve Doğu Türkistanda ki yaşam hakkında bilgiler veren Doğu Türkistan İçişleri Bakanı Serkan Dinçtürk, “Çin’in yüzde 25’ini biz Doğu Türkistan besliyor. Çin’in enerjisinin yüzde 40’ını biz veriyoruz. Çin’in kömürünün yüzde 70’ini biz veriyoruz. Kapalı devre bir yönetim var. Tek parti hakim. Yoğun bir Çinli gökmen nüfus var. Doğum kontrolü var. Doğum serbest bırakıldı diyorlar. Bu Doğu Türkistan’da yaşayan Çinliler için serbest. Doğu Türkistan’da yaşayan benim Kazak, Uygur, Özbek kardeşlerim Çin’in orada açtığı hiçbir fabrikada çalıştırılmaz. Hiçbir otele alınmaz” dedi.
“IRAK UZUN SÜRE TÜRK HAKİMİYETİNDE KALMIŞTIR”
Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı, “Irak Türkleri Oğuz boyundan gelmiş oraya göçmüş 7.asırdan beri Irak topraklarında Türk varlığı mevcuttur ve uzun bir dönem o topraklar Türk hakimiyetinde kalmıştır. Ancak bu hakimiyet Osmanlı devletinden sonra orada ki Türkler için bir zulüm halini almıştır. Haziran 2104’te IŞİD geldi. Irakta hangi unsurlar yerinden hareket etti. Başta Telaffer, 400 bin nüfuslu Türk kenti göç etmek zorunda kaldı. Telaffer, Musul bunlar Türk kentleridir. Irak askeri bir kurşun atmadan savaşmadan çekildi ve IŞİD’e burayı teslim etti. Kerkük’te ise IŞİD gelecek diye Irak ordusu Kerkük’ten çekildi ve Peşmerge yerine girdi” şeklinde konuştu.
“SAVAŞ 3 GÜN DAHA DEVAM ETSEYDİ KARABAĞ TAMAMEN İŞGALDEN KURTULURDU”
Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan çatışmalar ile ilgili konuşan Bütün Azerbaycan Birliği Başkanı Aqil Semedbeyli, “3 gün süren bir savaş başladı. Bu savaşta Azerbaycan ordusu savaşa girmedi. Azerbaycan’ın özel bir birliği var. Özel eğitime tabi tutulmuş 96 kişilik bir özel tim. Rus askeri yetkilileri bile Azerbaycan’ın böyle yetenekli askerlerinin olduğunu tahmin etmediklerini açık açık söylediler. Ama maalesef Azerbaycan’ın siyasi iktidarı, herkesin savaşmak istediği bir dönem de Putin’in dur demesiyle hemen durdu. Ermeniler çok büyük bir psikolojik yenilgi ve panik içerisindeydiler. Eğer savaş 3 gün daha devam etseydi Karabağ tamamen işgalden kurtulmuş olurdu” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından panel yapılan soru cevap kısmı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki