GEBZE’DE SOMA PROTESTOLARI DİNMİYOR

Yüzlerce kişi bakanları istifaya çağırdı
15 Mayıs 2014, Perşembe - 18:37

 

Gebze Sendikalar Birliği’nin protesto yürüyüşünden sonra Gebze Emek ve Demokrasi güçleri’ni oluşturan CHP, EMEP, ÖDP, BDSP,UİD-DER, Mühendis Odaları, Bazı Dernekler de yürüyüş gerçekleştirerek, Soma’daki işçi ölümlerini protesto ettiler.

 

Yüzlerce kişi, eski Öğretmenevi önünde toplanarak “KAZA DEĞİL, KATLİAM. YÜREĞİMİZ SOMADA ”pankartı eşliğinde hükümet ve işvereni protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler. Cumhuriyet meydanında oturma eylemi yapan vatandaşlar, burada da açıklamalarda bulundular.

 

HÜKÜMET VE İŞVEREN SORUMLU

 

Katılımcılar adına yapılan açıklamada “Somada yaşanan açık bir cinayettir. Soma katliamının nedeni sermaye düzeni ve patronların doymak bilmeyen sömürü tutkusudur.Türkiye iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Hükümet işçi ölümlerini kader olarak açıklıyor. Önlem almayıp ölüm göndermek kader değil, cinayettir. 29 Nisan’da muhalefet partileri Soma’daki iş kazalarının araştırılması ve önlem alınması için önerge vermişti, Hükümet yüzüne bir bakmayıp reddetmişti. Özeleştirme ve taşeronlaştırmaya hız veren, sendikasızlaştırma ve güvencesiz çalışmayı baş tacı eden hükümet bu ölümlerin baş sorumlusudur.

 

İSTİFA ETMELİ

 

Somadaki işçi katliamının tüm sorumluları derhal yargılanıp en ağır cezalara mahkum edilmelidir. Enerji ve Tabi Kaynaklar ve Çalışma Bakanı başta olmak üzere tüm sorumlular derhal istifa etmelidir. Tüm işyerlerinde iş güvenliği ve sağlığı tedbirleri derhal alınmalıdır. Taşeron çalışma yasaklanmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği temsiliyeti işçi ağırlıklı hale getirilmelidir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki