Gebze’de asansörler artık daha güvenli

Gebze’de asansörler artık daha güvenli
04 Ağustos 2016, Perşembe - 12:19

Gebze Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması için RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş’yi görevlendirdi. Yıllık periyodik kontroller sayesinde kullanıcıların ve bakım personelinin güvenliği en üst düzeye çıkarılıyor.

 

 

Gebze Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması için RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş’yi görevlendirdi. Yıllık periyodik kontroller sayesinde kullanıcıların ve bakım personelinin güvenliği en üst düzeye çıkarılıyor. Bu aşamada hem bakım firmasının hem de yönetimin üzerine düşen görevi layığıyla yerine getirip getirmediği de kontrol ediliyor. 2016 yılının ilk yarısında 1541 denetim gerçekleştirilmiş bu denetimlerin 1127 adeti ilk 414 adet tekrar muayene olarak gerçekleşti. İlk yapılan denetimlerde Gebze Belediyesi sınırları içerisindeki asansörlerin %66’sı kırmızı etiket(güvensiz) %4’ü sarı etiket(kusurlu) %10’u mavi etiket(hafif kusurlu) %20’si yeşil etiket(kullanılması uygun) aldı. Yapılan ikinci muayene sonucunda ise asansörlerin %32’si kırmızı, %4’ü sarı, %15’i mavi, %48’i yeşil etiket aldı. Kontroller sayesinde yeşil etiket oranı %20’den %48 çıkarıldı. Yapılmış olan muayenelerin sonuçları asansör denetim sistemine girilerek Bakanlık veri tabanında kayıt altına alınıyor.

YASAL SÜRE VE ZORUNLULUK

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik hükümleri gereğince her asansör kimlik numaraları ile kayıt altına alınıp özel etiket cihazı ile basılan etiketler 01.01.2016 tarihi itibariyle Gebze Belediyesi sınırları içerisindeki asansörlere yapıştırılmaya başlandı. Resmi gazetede kırmızı etiketli asansörlerin 30 gün içerisinde, sarı etiketli asansörlerin 60 gün içerisinde, mavi etiketli asansörlerin 12 ya da 48 ay içerisinde yeşil etikete çevrilmesi gerekmekte. Aksi taktirde 24 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan Yönetmelik ve 15 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan tebliğ çerçevesinde kırmızı etiket alan ve imtina eden asansörlerin belediyeler tarafından mühürlenmesi yasal bir boyut kazandı. Gebze Belediyesi asansör için kurmuş olduğu birimler ile asansör denetimlerinin sonuçlarını hassasiyetle takip etmekte ve kırmızı etiket alan güvensiz asansörler ve yıllık periyodik kontrolden imtina eden adreslerle ilgili yasal işlemleri anlık olarak gerçekleştiriyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki