Gebze’de 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu

23 Mart 2015, Pazartesi - 22:35

 

Gebze, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu 26 Mart Perşembe günü saat 10.00’da Gebze Kültür Merkezi’nde başlayacak.

 

16 BİLİM ADAMI VE TARİHÇİ KATILACAK

Çanakkale Savaşları’nın nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte tüm yönleriyle birlikte değerlendirileceği sempozyuma değişik üniversitelerinden bilim adamı, akademisyen ve tarihçiler katılarak tebliğ sunacak. Sempozyum düzenleme kurulu Prof. Dr. Mehmet Çelik, Gebze Belediye Başkan Yardımcıları Nilay Ayran ve Engin Güzel ile proje koordinasyon sorumlusu Nurullah Yılmaz’dan oluşuyor. Bir gün sürecek sempozyum 26 Mart Perşembe günü saat 10.00’da başlayacak ve 16 bilim adamı ve tarihçinin sunacağı tebliğlerle üç oturumda tamamlanacak.

BAKAN IŞIK, ONUR KURULU’NDA

100. Yılında Çanakkale Sempozyumu ile ilgili onur kurulu, bilim kurulu ve düzenleme kurulu olmak üzere üç kurul oluşturuldu. Onur Kurulu’nda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagu ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’den oluşuyor. Bilim Kurulu’nda ise, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Prof. Dr. Nureddin Gülmez, Prof. Dr. İbrahim Yılmazçelik, Prof. Dr. Ahmet Aksun, Prof. Dr. Orhan Kılıç, Prof. Dr. Muammer Gül, Prof. Dr. Mustafa Daş, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Mehmet Şeker, Prof. Dr. Mustafa Demir, Doç. Dr. M. Sait Toprak ve Doç. Dr. Adnan Çevik yer alıyor.

KÖŞKER GEBZELİLERİ DAVET ETTİ

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze’yi sanayi şehri kimliğinin yanında bir tarih ve kültür şehri yapmak için çabalarının devam ettiğini belirterek, “Belediye olarak daha çok sanayi karakteri ile bilinen Gebze’mizin bilinmeyen tarihi yönünü açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Önceki yıl Gebze’mizde vefat eden Fatih Sultan Mehmet’in vefat yıldönümünde uluslar arası Hünkara Vefa Sempozyumu düzenlemiştik. Çanakkale Zaferi tarihte eşine az rastlanır, milli tarihimizin dönüm noktalarından, destansı bir zaferdir. 100. yılında gerçekleştirdiğimiz sempozyumda, bu büyük zaferin nasıl kazanıldığı, nedenleri ve sonuçları, milletimizde ve dünyada meydana getirdiği etkiler ele alınacak. Bu önemli sempozyuma tarihe ilgi duyan tüm Gebzeli hemşehrilerimi davet ediyorum” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki