Gebze Ve Darıca Askeri Kışla Arazileri Toki Ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Verildi!

Gebze Ve Darıca Askeri Kışla Arazileri Toki Ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Verildi!
31 Mart 2016, Perşembe - 14:18

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın TBMM gündemine taşıdığı Gebze ve Darıca Askeri Kışla Arazileri ile ilgili Milli Savunma Bakanı’nın verdiği yanıta göre; Gebze İlçesi’nde bulunan Şehit Çavuş Engin Aydın arazisinin 16 Haziran 2015 tarihinde TOKİ’ye devredilmiştir.

Darıca İlçesi’nde bulunan Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Kışlası’nda bulunan parsellerden 741.041,04 metrekare yüzölçümlü 12 adedinin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredildiği, 33.194 metrekare yüzölçümlü 3 adedinin devrine ilişkin ise TOKİ ile çalışmaların devam ettiği ifade edilmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı’nın soru önergesine verdiği yanıtta ayrıca protokoller kapsamında devredilen veya devredilecek arazilerin ne şekilde değerlendirileceği hususu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı sorumluluğundadır denilmiştir.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen yanıtla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede;

“Soru önergesine konu olan askeri kışla araziler bulundukları yer bakımından önemli. Bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Bu alanların öncelikle ilgili yerlerde eksik olan kamu binaları için tahsisi, kalan bölümlerinin ise yeşil alan olarak korunması çok daha doğru olur. Bu arazilerin bir bölümünün TOKİ’ye devredilmiş olması hatta bir kısmının da devrine ilişkin çalışmaların yürütülüyor olması son derece tedirgin edici. Kentlerin en güzel alanlarının TOKİ’ye devredilmesi, yapılaşma yoğunluğunu akla getiriyor. Aynı durum, İzmit Askeri Kışla arazisi ile Derince Askeri Hastanesi’ne ait araziler için de geçerli. Söz konusu arazilerin konut ya da alış veriş merkezi alanı olarak kullanılması kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olacaktır. Bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gereken duyarlılığı göstermesini bekliyoruz. Bütün çabamız, Türkiye ekonomisine sunduğu büyük katkının yanında, aldığı yatırımlarla çok gerilerde kalan Kocaeli’nin hak ettiğini alabilmesi, kentimizin daha yaşanabilir ve daha yeşil bir şehir olabilmesi için!” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki