~~Gebze Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören lisans öğrencileri geliştirdikleri projeyle dünya sekizincisi olarak NASA tarafından desteklenen yarışmaya katılmaya hak kazandı. Yarışma hakkında bilgi veren GTÜ öğrencisi Muhammet İkbal Elek, “Teksas’ta 8-10 Haziran arasında yarışmaya hak kazandık. Çalışmalarımıza hızla devam ederken, sponsor arayışlarımız sürüyor” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrenci topluluğu Robotik ve Otomasyon Kulübü’nün hazırladığı ‘Model Roket Yardımıyla Fırlatılan İleri Düzey Model Uydu Tasarımı ve Uygulaması’ adlı proje Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü (AIAA)’nün düzenlediği ve NASA’nın desteklediği CanSat Competition’da ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. 8-10 Haziran tarihleri arasında Teksas’ta düzenlenecek olan yarışmaya gitmek isteyen öğrenciler sponsor arıyor. Yarışma hakkında bilgi veren GTÜ öğrencisi Muhammet İkbal Elek, “Üniversitemiz Robotik Otomasyon Kulübü bünyesinde çeşitli modül uydu, robotik otomasyon ve havacılık uzay sektöründe çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çalışmalar doğrultusunda NASA tarafından desteklenen Cansat competition yarışmasına başvurduk. Avrupa’dan, Asya’dan ve ülkemizden toplam 139 takım başvurdu. Bu takımlar arasından ön eleme kısmında 40 takım seçilmesi gerekiyordu. Biz de dünya sekizincisi olarak ilk 40 takım arasına girdik. Teksas’ta 8-10 Haziran arasında yarışmaya hak kazandık. Çalışmalarımıza hızla devam ederken, sponsor arayışlarımız sürüyor” dedi.

ISI KALKANI GELİŞTİRDİLER
Hazırladıkları proje hakkında bilgi veren İkbal Elek, “Tasarımda roket yardımıyla fırlatılan uydumuzda atmosferden yeryüzüne inerken ısısını ve hızını indirmesi için bizden bir ısı kalkanı yapmamızı istediler. Yazılımımızda bir ara yüz tasarlayarak uydumuzla yer istasyonumuz arasında sensör datalarımızı alıp onları okuyup ve aynı zamanda kaydettik. Isı kalkanımızı 300 metrede bırakmamızı istediler ve paraşüt tasarlayıp paraşütümüzü belirli metre bölü saniye hızlarla aşağı doğru indirip güvenli şekilde uydumuzu yeryüzüne indirebileceğimiz bir proje tasarladık. Tasarımını, yazılımını, donanımını tamamen kendi üniversitemizde, kendi atölyemizde gerçekleştirdik. GTÜSAT takımımız, Romotik Otomasyon Kulübü bünyesinde çeşitli faaliyetler göstermiş takım arkadaşlarımızdan kuruldu” ifadelerini kurdu.  Kaynak: GTÜ’lü öğrencilerden dünya çapında başarı