Gebze İMH’den konferans

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından “Eğitime Adanmış Hayatlar” başlığıyla düzenlenen eğitim konferanslarının ilki dernek merkezinde yapıldı.
25 Mart 2014, Salı - 15:30

Sunumunun başında öğretmenlik mesleğinin adanmış insanların işi olduğunu ifade eden Eğitimci Cemal Yılmaz, “Öğretmen mazeretçi, nemelazımcı değildir. Şartlardan ve imkansızlıklardan şikayet etmez. Nasıl olmayacağıyla değil, nasıl olacağıyla ilgilenir” dedi. Öğretmenlikte kırılma, darılma, yorulma, bıkma ve ertelemeye yer olmadığını belirten Cemal Yılmaz, “Eğitimci emekli olmaz. Öğretmen son nefesini verince emekli olur. Bizlere verilen en büyük nimet, ilimdir. Sahip olduğumuz ilmi başkalarına öğretmek zorundayız. Öğretmen şikayetçi olmaz. Öğrencilerinden şikayet etmez. Hep çözüm peşindedir. Bizler her yönümüzle model öğretmen olmalıyız. Öğrenciler bizi kendilerine örnek almalıdır” diye konuştu.

DİN ANLATILIR SATILMAZ

Konuşmasında din eğitimi ve hizmetleriyle ilgili görüşlerini de anlatan Cemal Yılmaz, yüksek ücretlerle dini konferanslar verilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Cemal Yılmaz şöyle devam etti, “Türkiye’nin değişik illerine ve Avrupa ülkelerine gurbetçilerimizin davetiyle konferanslara çağrılıyorum. Bana diyorlar ki, ne kadar ücret istersiniz? Bana diyorlar ki, filan hocaya 5 bin avro, 7 bin avro verdik. Din anlatılır, satılmaz. Karşılığında ücret istenmez. Ancak acıdır ki, bedava gelen hocalara da fazla itibar gösterilmiyor. İşimiz zor ama imkansız değil. Umutsuzluk teslim olmaktır. Umutsuzluk imansızlıktır. Bizim en büyük servetimiz insandır. İnsana hizmeti karşılıksız yapmalıyız.

ÖĞRETMEN BÜYÜK DÜŞÜNÜR

Bizler ilk emri “Oku” olan ve peygamberi muallim olarak görevlendirilen bir din mensuplarıyız. Öncelikle müfettişlerden çok Allah’a karşı sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Yaptığımız için hakkını tam olarak vermeliyiz. Bir kısım öğretmenler vardır ki, maaş öğretmenidir. Aldığı maaşa, ders saatine göre çalışır. Davası olan bir öğretmen ise büyük düşünür, büyük hedefler peşinde koşar. Hep öğrencileri kazanmaya çalışır. Onlara güvensizlik değil, özgüven kazandırır. Öğretmenlik en itibarlı meslektir. Ama kendi mesleğimize önce kendimiz itibar göstermeliyiz”

Eğitimci Cemal Yılmaz konuşmasının sonunda yeni göreve başlayan bir öğretmenin uyması gereken beş prensibi anlatarak, bunları da; hedef, inanmak, planlamak, uygulamak ve kontrol etmek şeklinde sıraladı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki