Gebze Büyükşehir olmalı

Gebze Büyükşehir olmalı
08 Mart 2016, Salı - 14:01

Gebze Ticaret odası başkanı Nail Çiler yaptığı basın toplantısında Gebze’nin büyükşehir Statüsünde il olması gerektiğini bir kez daha yeniledi.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler basın toplantısında Gebze'nin artık büyükşehir statüsünde il olması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Çiler tüm siyasi partilerin bu konuyu desteklemesi gerektiğini söyledi.

SİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİSİNİZ

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olması gerektiğini belirterek, “Biz artık kalıbımıza sığmıyoruz” dedi. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler düzenlediği basın toplantısı ile görev geldiği günden bu yana yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Holdiday ‘Inn Otel’de gerçekleşen toplantıya GTO Başkanı Nail Çiler’in yanı sıra meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Yerel basın bölgede yaşanan eksikleri aktaran halkın sesi ve halkın ta kendisidir. Sizler bizim için önemlisiniz.

EKONOMİYE YÖN VEREN YER GEBZE’DİR

 Türkiye’de ekonomiye yön veren bölge Gebze’dir. Bizim farklı bir özelliğimiz var. OSB’lerin doluk oranı yüzde 89’dur. Gebze’de iki tane teknopark var. Bu çok önemli. Gebze sanayinin başkentidir. Oda olarak ikili görüşmelere çok önem verdik. 56 yabancı ülkeden konuklara bölgemizi tanıttık. Fuar organizasyonları gerçekleştirdik. Ürettiğimiz ürünü pazarlamak için çok önemli. Bundan sonrada bu fuarlara katılacağız. Eğitim bizim için olmazsa olmazımızdır. Fikir paradan daha değerlidir. Biz toplumsal geleceğe önem veriyoruz. Biz takip eden değil takip edilen oda olduk. Şimdiye kadar 38 eğitim yapıldı. Bin 990 kişi sertifika aldı. 614 kişi kendi işini kurdu. Eğitimlerden ücret almıyoruz. Beceri 10 projesinde 100 kurs yapıldı, bin 112 kişi iş sahibi oldu.

Üyelerimize en güzel hizmeti nasıl yapabiliriz diye oda olarak çalışıyoruz. Elektronik imza, online destek maması ve buna benzer birçok yenilik yaptık. İlçelerde irtibata büroları açtık. GTO bundan sonra bilgili elemanlar yetiştirecek akademi durumunda. Sosyal sorumluk faaliyetlerimiz oldu. Mardin’de GTÜ ile birlikte 400 kişi giydirdik. Amaç oradaki Suriye’den gelenlere yardımda bulunmaktı. Hem bölgemizin tanıtımı hem de kanayan bir yaraya yardımcı olduk. 

DİLOVASI'NA OKUL YAPTIRACAĞIZ

Gebze’de 3 adet özel 112 acil istasyonları açtık. Darıca’da da bu yerleri yapacağız. Yine Dilovası’na 2 tane 112 acil istasyonu, 1 halk eğitim merkezi ve iş adamı desteği ile bir okul yaptıracağız. Kullanırsan kullanılırsın projesi yaptık. Bu konuda 16 eğitim verildi. 12 bin 450 kişiye ulaştık. Endüstri meslek lisesi kazandıracağız. 400 öğrenciye aylık 150 TL burs verdik. 259 öğrenciye ise kırtasiye yardımı yapıldı. 

METRO GEBZE’YE UZATILSIN 

Metro konusunu 2012 yılında açtık. Bu konuyu Ankara’ya kadar taşıdık. Kadıköy metrosunun Gebze hatta İzmit’e kadar uzatılmasını talep ettik. Yerel yöneticilerden destek gördük. Bölge adına Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na dosya verdik. Trafik konusunda Gebze hiç rahat değil. Bu ülkede sorumluğunu bilmeyen ödüllendiriliyor. Ama vergisini verenin ödüllendirmesi lazım. Çek yasasının yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Hal yeri çok çirkin ve ilkel durumda. İtfaiyenin yanında bulunan yer geçicide olsa da yapılmasını istiyoruz. Bizim amacımız İstanbul Akfırat'ta yapılan hal ile entegre olması. 

GEBZE’YE GALERİCİLER SİTESİ 

Gebze’ye artık meslek hastalıkları hastanesi istiyoruz. Bu talebimiz var. Darıca Farabi Hastanesi’nin araştırma hastanesine dönüşmesini istiyoruz. Sanayi sitesi için yer arayışındayız. Bunun için sanayicilerden destek istiyoruz. İç İşçilerin Bakanlığı'nın yayınladığı genelde yüz bin nüfusu geçen yerlerde galericiler sitesi yapılmasını zorunlu kılıyor. Gebze’de galericiler sitesi yapılması gerekiyor. Çünkü her evin altında bir bomba var."

ÖNCELİK GEBZE’NİN OLMASI GEREKİR 

Gebze’nin il olması konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Çiler, “Gebze’nin Büyükşehir statüsünde nasıl il yaparız. Bunun çabasındayız. Benim amacım koltuk değil. Birbirimizi yemenin bir anlamı yok. Biz Kocaeli ’ye karşı değiliz. Fakat aile büyüyor. Yasa ve şartlar uyuyorsa bunu çabası içinde olacağız. Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olmasını istiyorum. Biz artık kabımıza sığmıyoruz. Alanya ve Fethiye il olacağım diyorsa bu konuda öncelik Gebze’nindir. Siyasi partilerden ayrım yapmadan destek istiyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki