~~Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yürütülen "Mega Proje"ler arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu'nda inşa çalışmaları sürüyor. Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz projenin Dilovası’da bulunan 5. kesim liman kavşağında son durum ile alakalı bilgi verdi.

Ülkenin en büyük metropolleri ve sanayi bölgelerini barındıran Marmara bölgesinin ulaşımını rahatlatacak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları ile entegre edilecek önemli yatırımda viyadükler ve 4 şerit ile dünyada ilk olma özelliğine sahip tüneller gün yüzüne çıkmaya başladı. Avrupa kıtasında 72, Asya kıtasında 122 kilometre ana yol uzunluğundaki projede 76 kilometre bağlantı yolları, 154 kilometre uzunluğunda 38 kavşak ile 5'i Kocaeli kesiminde bulunan 8 tünel inşa edilecek.

TRAFİK SORUNUNA İLAÇ OLACAK
Projenin Dilovası ilçesinde 5. kesim Liman Kavşağı- İzmit şantiyesini ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz ile firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Gazetecilere değerlendirmede bulunan Karaosmanoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun özellikle Kocaeli açısından önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin en büyük üretim kentinin ulaşımını rahatlatacak faydalı bir proje olduğunu kaydetti. Bayram tatilleri ve hafta sonlarında bölgedeki trafik yoğunluğunun kentte önemli sorunlara yol açtığını vurgulayan Karaosmanoğlu, D-100 karayolu ile Anadolu Otoyolu'nda trafik sorununun had safhada olduğunu dile getirdi.